Prima pagină » Magazin » Orașul care îți dă 14.000 de euro dacă ești dispus să te muți și să lucrezi acolo

Orașul care îți dă 14.000 de euro dacă ești dispus să te muți și să lucrezi acolo

Orașul care îți dă 14.000 de euro dacă ești dispus să te muți și să lucrezi acolo
ONG-ul Go Topeka a derulat un program pilot prin care va plăti până la 15.000 de dolari (aproape 14.000 de euro) celor care sunt dispuși să se mute în orașul Topeka din Kansas, SUA și să lucreze acolo, pe o perioadă de cel puțin un an.
Cei care aleg să se mute în Topeka prin programul derulat de Go Topeka, „Choose Topeka” („Alege Topeka”), vor primi un ajutor de până la 10.000 de dolari – dacă închiriază o casă în oraș și unul de până la 15.000 de dolari – dacă este dispus să achiziționeze și să reabiliteze o casă din Topeka, scrie ziaruldeiasi.ro.
 
„Programul a fost creat cu scopul de a investi în angajați pentru a trăi și a lucra aici, astfel încât să putem încuraja crearea unei întregi comunități”, a spus Barbara Stapleton, vicepreședinte al organizației Go Topeka, printr-un comunicat, potrivit CNN.
 
Organizația a precizat că fondurile sunt disponibile pentru 40 până la 60 de noi rezidenți. 
 
„Costurile echivalente mutării într-o casă cu un sau două dormitoare pot varia de la 4.000 la 7.000 de dolari, iar pentru o casă cu trei sau patru dormitoare variază de la 10.000 de dolari până la 16.000 de dolari, în funcție de distanță și locație”, relevă comunicatul Go Topeka.
 
Topeka este capitala statului american Kansas și reședința județului Shawnee. Se află de-a lungul râului Kansas, în partea centrală a județului Shawnee, în nord-estul Kansas, în Statele Unite Centrale. În urma recensământului din 2010, populația orașului era de 127.473 locuitori.
 

Recomandarea video

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Ce a descoperit Telescopul Spațial James Webb pe un super-Pământ topit?