Prima pagină » Magazin » Paul McCartney revendică drepturile de autor pentruThe Beatles

Paul McCartney revendică drepturile de autor pentruThe Beatles

Paul McCartney revendică drepturile de autor pentruThe Beatles
Paul McCartney a început procedurile pentru a recâștiga drepturile de publicare a arhivei de piese Beatles, muzicianul depunând documente pentru inițierea formalităților la U.S.Copyright Office încă din decembrie 2015, informează contactmusic.com.

Revendicările lui Paul McCartney se referă la preluarea drepturile de proprietate asupra muzicii înregistrată de legendara formație britanică The Beatles, care au fost inițial împărțite de McCartney și John Lennon, potrivit Billboard.com.

Cei doi membri ai formației The Beatles au pierdut însă drepturile în 1969, când un palier al casei de producție Northern Songs care se ocupa de muzica de la The Beatles a fost achiziționată de Associated Television (ATV). Încercările ulterioare de preluare a drepturilor nu au fost validate în instanță, deși McCartney a demarat o serie de acțiuni în acest sens.

Potrivit unui articol de lege privind drepturile de autor, eliberat în 1976, compozitorii își pot recâștiga drepturile asupra pieselor după 56 de ani. Arhiva The Beatles ar putea fi revendicată, așadar, în 2018.

Associated Television (ATV) a fost cumpărată de Michael Jackson în 1985 cu 47,5 milioane de dolari, iar compania s-a alipit după 10 ani gigantului Sony Music Entertainment. Sony/ATV Music Publishing va păstra partea de drepturi ce-i revenea lui John Lennon, după ce au semnat un acord cu Yoko Ono.

Paul McCartney, John Lennon, Ringo Starr și George Harrison au format trupa The Beatles, în anii 1960, unul dintre cele mai faimoase și de succes grupuri din istoria muzicii rock, având la activ peste 1,1 miliarde de discuri vândute în lumea întreagă.

Recomandarea video

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Concurs de ironii la adresa unui Cybertruck văzut în Constanța! Cu ce au comparat românii mașina
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Reprogramare mintală: cum să îți transformi obiceiurile și gândurile