Prima pagină » Magazin » Prima locuință de la Hollywood a lui Marlon Brando a fost scoasă la vânzare. Cât costă

Prima locuință de la Hollywood a lui Marlon Brando a fost scoasă la vânzare. Cât costă

Prima locuință din Los Angeles a lui Marlon Brando a fost achiziționată de acesta pe când avea vârsta de 29 de ani, imediat după lansarea producției de succes "Un Tramvai Numit Dorință/ A Street Car Named Desire" (1951), de Elia Kazan.

Prima locuință din Los Angeles a lui Marlon Brando a fost achiziționată de acesta pe când avea vârsta de 29 de ani, imediat după lansarea producției de succes „Un Tramvai Numit Dorință/ A Street Car Named Desire” (1951), de Elia Kazan.

Proiectată și construită în 1938 de arhitectul Paul Williams, locuința are șase dormitoare, cinci băi și o bucătărie utilată profesional, care sunt dispuse pe două niveluri. În plus, proprietatea cuprinde o piscină, terenuri pentru sport și o pădure de bambus.

Printre celebritățile care au deținut această proprietate se numără actorii David Carradine și Barbara Hershey, iar între anii 1968 – 1969 aceasta a devenit centru pentru yoga, aparținând LA Yoga IYI, printre membrii institutului aflându-se compozitorul și cântărețul James Taylor, cântăreața Carole King, actorul Stacy Keach, compozitoarea și interpreta Joan Baez și actrița și prezentatoarea TV Tina Louise.

Proprietatea a fost, de asemenea, căminul muzicianului Frank Zappa și este deținută în prezent de avocatul Jack Baumann.

Marlon Brando, cunoscut și pentru rolurile din „Ultimul tango la Paris/ Last Tango in Paris” (1972), de Bernardo Bertolucci, și „Apocalipsul acum/ Apocalypse Now” (1979), de Francis Ford Coppola, a încetat din viață în anul 2004, la vârsta de 80 de ani, într-un spital din Los Angeles.

A primit de două ori premiul Oscar pentru cel mai bun actor pentru interpretarea din peliculele „Pe chei/ On the Waterfront” (1954), de Elia Kazan, și „Nașul/ The Godfather” (1972), de Francis Ford Coppola.

Marlon Brando s-a născut în Omaha (Nebraska), la 3 aprilie 1924, și a copilărit în Ilinois. A studiat actoria la New York și a debutat pe Broadway în 1944. În 1950, și-a făcut debutul în film, în pelicula „The Men”, iar un an mai târziu s-a afirmat în ecranizarea piesei lui Tennessee Williams „Un tramvai numit dorință”.

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
„Apogeul extincției” este aproape: Pământul va pierde 3.000 de ghețari pe an