Prima pagină » Magazin » Un american s-a autoproclamat „președintele” unei „republici” înființate chiar de el în statul Utah

Un american s-a autoproclamat „președintele” unei „republici” înființate chiar de el în statul Utah

Galerie Foto 8
Un bărbat din New York a cumpărat un teren de 16.000 metri pătrați în statul american Utah, unde a înființat „o republică". Zaq Landsberg, în vârstă de 30 de ani, s-a autoproclamat „președintele" ZAQISTAN-ului și a eliberat „pașapoarte" pentru 24 de locuitori. Mai mult, la intrarea în statul său se află un robot, care are rolul de „paznic".

Zaq Landsberg a cumpărat terenul de pe eBay, în 2005, pentru suma de 610 dolari, acesta aflându-se la 100 km distanță de cel mai apropiat oraș, scrie Daily Mail.

Zaqistan are propriul steag, o graniță, un buncăr cu provizii și chiar „pașapoarte oficiale”. Cetățenii Zaqistan-ului trebuie să aplice o ștampilă pe documentul respectiv atunci când intră sau ies din Zaqistan.

Landsberg, care s-a autoproclamat „președinte” al Zaqistan-ului, a spus că nu i se pare ciudat să dețină propria țară și de-a lungul anilor, 25 de americani s-au alăturat comunității amintite.

Pentru a obține un pașaport, doritorii trebuie să achite o taxă de 40 de dolari. De asemenea, Zaqistan-ul are propria „ambasadă” în Buenos Aires, Argentina și sărbătorește ziua independenței pe 19 noiembrie. Pentru a marca 10 ani de la înființarea țării sale, Landsberg a construit un „monument”, cel mai mare obiectiv din Zaqistan.

Zaqistan este poziționat în nord-vestul Box Elder County din Utah și „importă” toată cantitatea de apă folosită de locuitori. Landberg locuiește atât în New York, cât și în Zaqistan. „Scopul meu este să creez o țară adevărată. Asta încerc să fac. Este greu, dezolant. De-a lungul anilor, am dus o adevărată luptă”, a mărturisit „președintele” Zaqistan-ului.

Zaq Landsberg plătește impozite pentru „statul” său, pe care le numește „tributuri” oferite altor state, pentru păstrarea unor relații cordiale. De asemenea, „președintele” nu dorește să dezvăluie localizarea exactă a Zaqistan-ului, temându-se că unii oameni ar putea încerca să găsească locul respectiv și să se rătăcească în pustietate. 

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Un astronom explică de ce crede că prima întâlnire cu extratereștrii nu va fi ca în filme