Prima pagină » Magazin » VIDEO. Romii, chef cu porci și curcani „de decor”: „Chiar dacă nu se mănâncă, să fie acolo plăcut ochiului”

VIDEO. Romii, chef cu porci și curcani „de decor”: „Chiar dacă nu se mănâncă, să fie acolo plăcut ochiului”

VIDEO. Romii, chef cu porci și curcani „de decor
Imaginile sunt incredibile...

Cotidianul local oradesibiu.ro publică un clip de la petrecerea de după Congresul internațional al Romilor, desfășurat la Sibiu.

Cei peste 250 de delegați din aproape 40 de țări au avut parte de un adevărat festin, fiind serviți cu purceluși la cuptor sau la proțap, curcani împănați și alte mâncăruri similare. Regele romilor, Florin Cioabă, a fost primul care a gustat din purcelușii la cuptor. „Ne-am strâns din 40 de țări, e cea mai mare sărbătoare internațională”, spune Cioabă.

„Așa facem noi, cu multă carne, să fie masa bogată. Chiar dacă nu se mănâncă, dar să fie acolo, pe masă. Să fie plăcut ochiului”, a declarat bucătarul Mihai Nedelcu. În total, au fost gătiți 6 purceluși și 15 curcani.

„E bun, foarte bun. Trebuie și un pic de mâncare, un pic de joc. Așa se încheie, pentru că toate lucrurile au mers bine. Mulțumim lui Dumnezeu că a fost bine. Acum avem aici cea mai bună formație de dansuri din țară, vor cânta, vor juca”, a declarat Florin Cioabă.

LOTO – LOTO 6 DIN 49: Vom publica aici, în timp real, numerele extrase joi,11 aprilie, la LOTO

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro