ANDREEA MITU – Alison Van Uytvanck 1-6, 3-6. Belgianca o elimină pe Mitu în 67 de minute

Publicat: 01 06. 2015, 18:37

Van Uytvanck s-a impus cu scorul de 6-1, 6-3, într-o oră și șapte minute.

Mitu și Van Uytvanck au mai fost anterior adversare de două ori. În 2012, la Ankara, Mitu a învins-o pe sportiva belgiană, scor 7-5, 4-6, 6-3, iar în 2013, la Olomouc, Van Uytvanck s-a impus în fața româncei, scor 6-2, 7-5.

Pentru participarea în optimile de finală, Mitu a obținut 145.000 de euro și 240 de puncte WTA.

Participarea în optimi a fost cea mai bună performanță a sportivei române, jucătoare care se află la a doua prezență pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon – 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări.

18.31 După 67 de minute meciul se termină cu o victorie categorică a jucătoarei din Belgia.

18.26 Mitu a mai ratat două șanse de break și în acest game iarscorul este acum 6-1, 5-3 în favoarea belgiencei

18.12 Mitu a trecut bine peste ratarea celor patru șanse de break din game-ul doi al setului secund și și-a câștigat serviciul. La fel a făcut și Alison care a reușit, însă, să profite de prima șansă de break oferită în acest set secund și conduce acum cu 3-2, cu un break avans

17.55 Primul game din setul secund este câștigat de Andreea, dar nu fără emoții, pentru că de la 40-0 pentru ea scorul a ajuns repede egal, de vină fiind și cele două duble greșeli pe carele-a făcut româncaîn acest game

17.48 Andreea a avut o șansă de break în acest al șaptelea game al primului set, dar Alison a servit bine, a salvat acea minge de break, și a câștigat primul set în 25 de minute cu 6-1

17.43 Primul game în care Mitu servește bine este câștigat de româncă, dar s-ar putea să fie mult prea târziu. Belgianca are 5-1 și servește pentru câștigarea primului set

17.36 La cum servește acum, Mitu nu va avea nici o șansă în acest meci. Alison are deja 4-0 cu două break-uri avans în primul set, iar procentajul româncei la punctele câștigate pe primul serviciu este dezastruos: 22% (doar 2 puncte din 9 servicii reușite)

17.29 Andreea forțează serviciul în acest debut de meci, pentru că are nevoie de prima minge în fața unei jucătoare foarte agresive, dar face o dublă greșeală, și, imediat, Alison reușește break-ul

17.26 Belgianca a servit prima în acest meci și și-a câștigat serviciul, dar a fost un game destul de echilibrat

17.07 Meciul dintre Errani și Goerges s-a terminat și în aproximativ 15 minute, pe Terenul 1, ar trebui să înceapă meciul dintre Andreea Mitu și Alison Van Uytvanck, LIVE TEXT pe gandul.info

ANDREEA MITU. Van Uytvanck a învins-o în turul trei, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-1, într-o oră și 15 minute, pe Kristina Mladenovici (Franța – poziția 54 WTA).

Tot sâmbătă, Cristina-Andreea Mitu a trecut în runda a treia, cu scorul de 7-5, 6-4, pe Francesca Schiavone (Italia – locul 92 WTA).

Mitu și Van Uytvanck au mai fost până în prezent adversare de două ori, scorul general al confruntărilor fiind 1-1. În 2012, la Ankara, Mitu a învins-o pe sportiva belgiană, scor 7-5, 4-6, 6-3, iar în 2013, la Olomouc, Van Uytvanck s-a impus în fața româncei, scor 6-2, 7-5.

Premiul pentru participarea în optimi este de 145.000 de euro și 240 de puncte WTA.

Jucătoarea Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a declarat sâmbătă, după ce s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, că succesul obținut în meciul cu Francesca Schiavone este unul mare și să este foarte mulțumită, informează site-ul oficial al competiției.

„Sunt foarte mulțumită, este o victorie mare. Nu pot să explic acest rezultat”, a spus Mitu, care a fost vizibil emoționată după meciul cu Schiavone.

Jucătoarea de tenis Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 7-5, 6-4, pe Francesca Schiavone (Italia – locul 92 WTA) și s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului.
Meciul a durat o oră și 47 de minute.

În optimi, Mitu va juca în compania sportivei belgiene Alison Van Uytvanck (locul 88 mondial).

Aceasta este cea mai bună performanță a sportivei române, jucătoare care se află la a doua prezență pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon – 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări.