Ce spune SIMONA HALEP despre meciul cu sportiva italiană care s-a impus de fiecare dată în fața ei

Publicat: 30 03. 2015, 13:11

„Pennetta joacă bine, plat, are multă putere când lovește mingea. Este greu, m-a bătut o dată, dar acum va fi o altă zi și un alt meci. Abia aștept să joc cu ea și să-mi fructific șansa”, a declarat Halep.

Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie numărul 3, o va întâlni pe Flavia Pennetta din Italia, locul 28 WTA și cap de serie numărul 15, marți dimineață, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami.

Partida va avea loc pe arena centrală, fiind a doua din sesiunea de seară, nu mai devreme de ora 04.00.

Halep, 23 de ani, și Pennetta, 33 de ani, s-au mai întâlnit de trei ori și de fiecare dată s-a impus sportiva italiană. Ultimul lor meci a fost la ediția 2013 a US Open, în faza optimilor de finală, iar scorul a fost de 6-2, 7-6 (3).

Prima confruntare între Halep și Pennetta a avut loc în 2010, în sferturile de finală ale turneului de la Marbella, când italianca a câștigat cu 6-4, 7-6 (4). Trei ani mai târziu, în turul doi al turneului de la Bastad, românca a abandonat meciul, la 4-6, 7-5, 2-0, pentru Pennetta.

Simona Halep și Flavia Pennetta sunt ultimele două câștigătoare ale turneului de la Indian Wells, sportiva în vârstă de 33 de ani câștigând ediția din 2014.