Prima pagină » Mini » RĂSTURNARE TOTALĂ de situație în cazul avionului prăbușit. Anunțul de ultimă oră al egiptenilor

RĂSTURNARE TOTALĂ de situație în cazul avionului prăbușit. Anunțul de ultimă oră al egiptenilor

RĂSTURNARE TOTALĂ de situație în cazul avionului prăbușit. Anunțul de ultimă oră al egiptenilor
La mai bine de 24 de ore după ce aeronava Egyptair a dispărut de pe radare deasupra Mării Mediterane cu 66 de persoane la bord, nu s-a reușit localizarea rămășițelor avionului, anunțul găsirii primelor rămășițe fiind infirmat de autorități. Prima ipoteză a dezastrului este un atentat.

Vicepreședintele companiei EgyptAir, Ahmed Adel, a revenit asupra declarațiilor făcute inițial pentru CNN, potrivit cărora fuselajul avionului de pasageri egiptean prăbușit joi dimineață în Marea Mediterană ar fi fost găsit, spunând că acele fragmente nu aparțin avionuui căutat, potrivit Le Figaro. „Epava nu aparține aparatului nostru”, a spus acesta, citat de CNN.

Cu câteva ore înainte, Ahmed Adel declarase că fuselajul avionului de pasageri egiptean a fost găsit. „Am găsit fuselajul”, declara pentru CNN, Ahmed Adel, directorul adjunct al companiei EgyptAir. Acesta nu a oferit atunci detalii despre zona în care a fost localizat fuselajul avionului prăbușit. 

Probabilitatea unui atac terorist este mai mare decât cea a unei defecțiuni tehnice, a afirmat ministrul egiptean al Aviației civile, Sherif Fatih. „Există o probabilitate mai mare ca avionul să fi fost vizat de un atac terorist decât să fi avut o problemă tehnică”, a declarat Fatih. „Probabil este vorba de un act terorist, deocamdată nu avem certitudini”, a precizat Sherif Fatih.

În vreme ce autoritățile au deschil o anchetă cercetând toate pistele dezastruli, rețeaua teroristă Stat Islamic revendică doborârea avionului egiptean , conform unor site-uri afiliate organizației fundamentaliste sunnite.

Un pasager irakian s-a aruncat în aer la bordul avionului companiei EgyptAir, informează agenția AMAQ, afiliată rețelei teroriste Stat Islamic, conform site-ului Newsday247.com.

Informațiile au fost confirmate de surse islamiste citate de Centrul European pentru Studii Strategice și Securitate (ESISC), potrivit publicației Daily Star.

Mesajele de revendicare nu au putut fi confirmate din surse independente.

Un avion Airbus A320 al companiei EgyptAir care zbura din Paris (Franța) spre Cairo (Egipt), efectuând cursa MS804, s-a prăbușit joi dimineață în Marea Mediterană, în largul insulei elene Karpathos. La bord erau 56 de pasageri și zece membri ai echipajului. Este vorba de 30 de cetățeni egipteni, de 15 francezi și de cetățeni din Marea Britanie, Belgia, Irak, Kuwait, Arabia Saudită, Sudan, Ciad, Portugalia, Algeria și Canada.

În toamna anului 2015, organizația teroristă Stat Islamic a revendicat prăbușirea unui avion de pasageri rus în Egipt, un incident soldat cu 224 de morți. Avionul Airbus A321 al companiei ruse Kogolimavia (Metrojet), care zbura pe ruta Sharm el-Sheikh – Sankt-Petersburg, s-a prăbușit pe 31 octombrie în Peninsula Sinai, în nordul Egiptului. Incidentul aerian s-a soldat cu moartea celor 224 de persoane aflate la bord. Gruparea fundamentalistă Provincia Sinai, filiala egipteană a rețelei teroriste Stat Islamic, a revendicat doborârea avionului, informația fiind confirmată de Rusia, Statele Unite și Marea Britanie.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!