SIMONA HALEP. Românca știe deja pe vine va întâlni, dacă trece în turul 3

Publicat: 17 02. 2015, 17:32

Pironkova, care a avut nevoie de două ore și 46 de minute pentru a trece de a 16-a favorită, va juca împotriva jucătoarei de pe locul 4 WTA, dacă aceasta din urmă o va învinge, marți seară, pe Daniela Hantuchova din Slovacia, locul 47 WTA.

Pe partea superioară a tabloului, pe care se află și Halep, rusoaica Ekaterina Makarova, locul 9 WTA și cap de serie numărul 6, a învins-o, tot marți, în turul secund, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Katerina Kozlova din Ucraina, locul 132 WTA, jucătoare venită din califciări.

Makarova și Halep pot repeta în sferturile de finală ale turneului de la Dubai meciul din aceeași fază a Australian Open, soldat cu victoria rusoiacei, cu scorul de 6-4, 6-0. Până în sferturi, Makarova va trebui să treacă în turul 3 (optimi de finală) de Zarina Dias din Kazahstan, locul 33 WTA, care a produs o surpriză, marți, câștigând în fața favoritei numărul 9, Andrea Petkovic din Germania, locul 10 WTA, scor 7-5, 6-3.

Germana Angelique Kerber, locul 7 WTA și cap de serie numărul 12, posibilă adversară a Simonei Halep în faza semifinalelor, a învins-o, marți, tot în turul doi, cu scorul de 7-6 (9), 6-4, pe rusoaica Svetlana Kuznețova, locul 27 WTA.

Și Caroline Wozniacki, locul 5 WTA și cap se serie numărul 3, de asemenea posibilă adversară a Simonei Halep în semifinale, a câștigat după un meci de peste două ore și 40 de minute în fața sportivei australiene Samantha Stosur, locul 25 WTA, scor 4-6, 6-1, 7-5.

Pe partea inferioară a tabloului, pe care se află favorita numărul 2, Petra Kvitova din Cehia, locul 3 WTA, Lucie Safarova din Cehia, locul 15 WTA și cap de serie numărul 11, a trecut, cu scorul de 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5, de australianca Casey Dellacqua, locul 35 WTA, beneficiară a unui wild card, după un meci care a durat aproape trei ore.