Prima pagină » Știri politice » Anunțul lui Cioloș: ce se întâmplă cu Sănătatea și Educația la rectificarea bugetară

Anunțul lui Cioloș: ce se întâmplă cu Sănătatea și Educația la rectificarea bugetară

Anunțul lui Cioloș: ce se întâmplă cu Sănătatea și Educația la rectificarea bugetară
Anunțul lui Cioloș: ce se întâmplă cu Sănătatea și Educația la rectificarea bugetară

Afirmațiile premierului au venit în contextul în care parlamentarii au criticat Guvernul că a blocat 10% din bugetul educației, un domeniu și așa cu fonduri insuficiente.

Cioloș a explicat că Ministerul de Finanțe a blocat 10% din ansamblul bugetului de stat, nu din bugetul Educației, pentru a putea controla deficitul bugetar în cazul în care un grad de colectare mai mic sau introducerea noilor facilități fiscale ar pune presiune pe deficit.

”Pentru a putea controla deficitul bugetar, am prevăzut această regulă de 10% tampon, dar care bani vor fi deblocați pentru educație, ca și pentru celelalte domenii. Oricum, am precizat deja, educația și sănătatea sunt priorități pentru noi în acest an”, a afirmat premierul.

El a adăugat că în funcție de modul în care banii vor fi cheltuiți în alte domenii, dacă există disponibilități, „e clar” că educația și sănătatea vor fi printre ”prioritățile de realocare”.

”Eu nu pun problema de a tăia și mai mult din ceea ce a fost deja decis deja de dumneavoastră în Legea bugetului aprobată, pe 2016”, le-a mai spus Cioloș parlamentarilor.

O altă observație adusă Guvernului de către parlamentarii care au luat cuvântul s-a referit la utilizarea ordonanțelor de urgență ca instrument de modificare a legislației.

Premierul i-a asigurat pe parlamentari că Guvernul nu intenționează să vină cu ordonanțe de urgență pentru a schimba ”în profunzime” Legea educației.

”Considerăm că în mandatul scurt pe care-l avem la dispoziție, esențial este să contribuim la implementarea unor decizii legislative care se află în lege, dar care de când legea a fost adoptată până acum nu au fost implementate și de care sistemul de educație are nevoie”, a fost răspunsul premierului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei