Prima pagină » Știri politice » DOCUMENT | AUR și POT au redepus în Parlament moțiunea simplă împotriva ministrului Hurezeanu. Cosmin Corendea: „O sarabandă de GAFE”

DOCUMENT | AUR și POT au redepus în Parlament moțiunea simplă împotriva ministrului Hurezeanu. Cosmin Corendea: „O sarabandă de GAFE”

DOCUMENT | AUR și POT au redepus în Parlament moțiunea simplă împotriva ministrului Hurezeanu. Cosmin Corendea: „O sarabandă de GAFE”

Moțiunea simplă împotriva ministrului Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, inițiată de parlamentarii AUR și POT, a fost redepusă miercuri la Camera Deputaților, după ce textul inițial fusese respins de Biroul permanent (BPR).

Textul fusese inițial depus marțea trecută, însă Biroul permanent al Camerei Deputaților a constatat că documentul nu respectă prevederile regulamentare și l-a restituit inițiatorilor.

„Săptămâna trecută am inițiat, semnat și depus o moțiune simplă împotriva domnului ministru Hurezeanu, o moțiune care însă a fost retrimisă de la Biroul Permanent pe tema unui cuvânt buclucaș care era acolo, în acea moțiune, și care a reprezentat motivul pentru ca să fie retrimisă pentru a fi rescrisă. De fapt, motivul real era reprezentat de sfintele sărbători de Paște (…) Ei bine, ieri și astăzi, plenul Camerei Deputaților a fost mai mult gol decât plin, deci se pare că le-a funcționat, pentru că altfel ar fi avut emoții ca această moțiune chiar să și treacă. Astăzi am redepus-o, o să se discute în Biroul Permanent. Probabil va fi după turul întâi și moțiunea nu reprezintă, de fapt, o adunare de activități, între ghilimele, ale ministrului Hurezeanu din decembrie și până astăzi”, a declarat Cosmin Corendea pentru Gândul.

Deputatul AUR Cosmin Corendea susține că moțiunea readuce în prim-plan o serie de greșeli comise de ministrul de Externe Emil Hurezeanu, „care nu arată altceva decât ineficiența, neprofesionalismul și amatorismul diplomației românești”.

„Moțiunea adună toate gafele propriu-zise făcute de către ministrul Hurezeanu din decembrie și până astăzi, trecând prin minciuna diplomatică pe care a spus-o și a liniștit opinia publică cu privire la relațiile cu Statele Unite în decembrie, când a fost audiat în Comisia de politică externă, trecând pe la Forumul de securitate de la Munchen, portul drapelului Ucrainei într-o ședință oficială, viza waiver, activitatea corpului diplomatic românesc din străinătate care încalcă legea prin exprimare părerilor politice în spațiu diplomatic, ceea ce este ilegal și, mai mult decât atât, și pe necomunicarea din partea ministrului a unei sentințe referitoare la Canalul Bîstroe, care nu a fost făcută public.

Deci, o sarabandă de gafe care este regăsită în această moțiune și care nu arată altceva decât ineficiența, neprofesionalismul și amatorismul în același timp diplomației românești care ne-a adus în poziția unde suntem, și anume acea poziție irelevantă, inactivă și, mai mult de atâta, o poziție care nu aduce beneficii intereselor noastre naționale”, a adăugat Corendea în exclusivitate pentru Gândul.

Moțiunea simplă urmează să fie dezbătută marți, 6 mai, iar votul final este programat pentru miercuri, 7 mai.

Textul moțiunii poate fi citit – AICI

Foto: Mediafax – Andreea Alexandru


CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Vieți marcate de lepră: conducători, poeți și un gest rar de devoțiune