Prima pagină » Știri politice » Băsescu: „Băieții deștepți” aruncă responsabilitatea SIPA la CSAT. Nu merge

Băsescu: „Băieții deștepți” aruncă responsabilitatea SIPA la CSAT. Nu merge

Băsescu: „Băieții deștepți
Fostul președinte, Traian Băsescu, a declarat, joi, că oricât ar încerca „băieții deștepți" să arunce responsabilitatea la CSAT, SIPA a fost subordonat „strict" Ministerului Justiției, afirmând că ar fi fost ilegal dacă el sau CSAT ar fi luat decizii legate de arhiva SIPA.

„În ceea ce privește SIPA, oricât încearcă > să arunce responsabilitatea la CSAT, nu merge. Acest serviciu a fost înființat prin ordin al ministrului, a fost subordonat strict Ministrului Justiției, nu a primit niciodată priorități informative de la CSAT, nu a fost niciodată analizat în CSAT și nu a raportat niciodată CSAT sau Președintelui României”, a declarat fostul președinte Traian Băsescu, pe Facebook.

Traian Băsesscu a afirmat că ar fi fost ilegal dacă ar fi luat decizii legate de arhiva SIPA.

„Cu siguranță, și Predoiu, și Cazanciuc au încercat să arunce mizeria justiției la CSAT sau, dacă se poate, la Președintele României. Vă imaginați ce-ar fi fost la gura > dacă picam în capcana de a lua eu sau CSAT decizii legat de arhiva SIPA în locul Ministrului Justiției? Ar fi fost ilegal și ar fi dat ocazia > să țipe că eu am copiat arhiva. Nu mai vorbim cum ei, guralivii, ar fi fost > că eu organizez șantajarea judecătorilor și procurorilor cu documente din arhiva SIPA”, a spus Traian Băsescu.

Fostul președinte le-a transmis „băieților veseli” din media, din politică și din breasla analiștilor care „se dau cu capul de toți pereții și-și dau ochii peste cap, explicând națiunii cum au furat Băsescu și „ai lui” alegerile prezidențiale din 2009 și cum a lăsat de „izbeliște” arhiva SIPA să „cânte la altă masă”.

„PS. În vrednicia lor propagandistică, > afirmă că mapa profesională a unui magistrat este totuna cu dosarul SIPA, ceea ce este o minciună”, a conchis fostul președinte.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani