Prima pagină » Știri politice » Blaga: Președintele nu e în campanie, are dreptul să se pronunțe asupra problemelor țării

Blaga: Președintele nu e în campanie, are dreptul să se pronunțe asupra problemelor țării

Blaga: Președintele nu e în campanie, are dreptul să se pronunțe asupra problemelor țării
Președintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, luni, întrebat despre cea mai recentă postare a lui Traian Băsescu pe Facebook, că președintele României are dreptul să se pronunțe asupra problemelor țării și că acesta nu este în campanie.

Președintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, luni, întrebat despre cea mai recentă postare a lui Traian Băsescu pe Facebook, că președintele României are dreptul să se pronunțe asupra problemelor țării și că acesta  nu este în campanie.

Întrebat cum comentează cea mai recentă postare a lui Traian Băsescu pe Facebook, Blaga a răspuns: „Președintele României a decis, și Curtea Constituțională a scris negru pe alb în hotărâre, are dreptul să se pronunțe asupra problemelor țării. Mai departe, noi suntem în campanie, domnia sa nu este în campanie cu noi”, a spus Blaga.

Întrebat dacă ar trebui ca Traian Băsescu să iasă public și să facă declarații, Blaga a răspuns că nu îi dă sfaturi președintelui.

„Nu mi-am permis în viața mea să-i dau sfaturi domnului președinte, nu o fac nici acum”, a răspuns Vasile Blaga.

Președintele Traian Băsescu spune, într-un mesaj video postat pe Facebook în care le mulțumește celor care i-au transmis mesaje de ziua sa, că, deși a tăcut „puțin” în ultimul timp, nu înseamnă că a început să gândească altfel despre țara sa, iar acest lucru se ve vedea curând.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?