Prima pagină » Știri politice » Bușoi: „Ceea ce face PSD în economie este cel puțin la fel de grav ca OUG 13”

Bușoi: „Ceea ce face PSD în economie este cel puțin la fel de grav ca OUG 13”

Bușoi:
Secretarul general al Partidului Național Liberal, Cristian Bușoi, a declarat, duminică, la Constanța, că modul „iresponsabil" în care PSD gestionează economia pune presiune pe mediul privat, care va fi sufocat, fiind la fel de grav cu „ceea ce a făcut cu OUG 13", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Liberalul Cristian Bușoi a apreciat că ceea ce se întâmplă cu economia în Guvernarea PSD este „cel puțin la fel de grav cu ceea ce a făcut cu OUG 13″.

„Foarte grav este felul în care Partidul Social Democrat gestionează economia. O spun cu toată fermitatea, ceea ce face Partidul Social Democrat în acest moment în economie este cel puțin la fel de grav cu ceea ce a făcut cu OUG 13 și cu încercarea de a distruge și de a pune justiția în subordinea politicului. Cred că e o atitudine cu totul și cu totul iresponsabilă, faptul că PSD se află într-o cursă contracronometru de a arunca cu bani, de a arunca cu promisiuni, de a arunca cu creșteri salariale, de a promite și mai multe reduceri de impozite, în condițiile în care deja veniturile la buget sunt mai mici și nu fac niciun efort concret de a atrage mai multe fonduri europene. Nu va face altceva decât să distrugă economia românească”, a declarat Cristian Bușoi în cadrul unei conferințe de presă, duminică, la Constanța.

Bușoi susține că anul acesta vom avea o inflație mai mare decât s-a prognozat, iar devalorizarea monedei naționale în raport cu euro va anula, în final, creșterile economice.

„Deja avem multe semnale de la mediul economic, mai ales de la exportatori, că odată cu creșterea salariului minim au devenit necompetitivi pe piața externă, ceea ce va dezechilibra și mai mult balanța comercială negativă a României. Deja avem primele semne că anul acesta vom avea o inflație mai mare decât s-a prognozat și deja există o mică devalorizare a monedei naționale în raport cu euro, devalorizare care riscă să devină foarte serioasă și care, în final, va anula aceste creșteri economice, pentru că omul chiar dacă va primi mai mulți bani în lei, când îi va raporta la euro – și creditele le au raportate la euro, și cele mai multe bunuri de consum sunt raportate la euro, și dacă îți cumperi o locuință, te raportezi la euro, și dacă îți cumperi o mașină, te raportezi la euro – cum vor raporta salariul la euro vor vedea că nu au câștigat nimic. Ba dimpotrivă, s-ar putea ca România să rămână cu câteva mii sau zeci de mii de locuri de muncă mai puțin”, a spus Bușoi.

Secretarul general al PNL apreciază că promisiunile făcute de ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, care vizează dublarea salariilor bugetarilor, pun o presiune „anormală și nesănătoasă” pe mediul de afaceri privat.

„Ceea ce face doamna Olguța Vasilescu, în încercarea de a-și face imagine, aruncând pe piață promisiuni de dublare a salariilor bugetarilor urmând ca abia ulterior, așa, în subsolul comunicării publice, să spună că e vorba de un proces pe patru ani, dar primele declarații și primele campanii în mediul online au fost că salariile bugetare vor fi dublate fără să menționeze și perioada de timp, este extrem de grav. Pentru că pune o presiune anormală și nesănătoasă pe mediul de afaceri privat care nu poate să reziste în acest moment și nu poate rămâne competitiv cu dublarea salariilor”, a comentat Bușoi, susținând că aceste creșterii trebuie făcute „predictibil, etapizat, pentru că, altfel, guvernul PSD riscă să arunce în aer economia românească.

Făcând o comparație, Bușoi crede că Guvernul Ponta a înțeles mai bine mecanismele din economie și nu a creat dezechilibre atât de mari.

„De bine de rău, Guvernul Ponta, în timpul USL și după USL, de frica externă, de presiunile care erau, poate, și înțelegând un pic mai bine decât domnul Dragnea mecanismele din economie, nu a făcut dezechilibre atât de mari. Guvernul tehnocrat al domnului Cioloș a ținut bugetul pe linia de plutire, s-a comportat responsabil față de economia românească și a reușit să aducă un plus la colectare și un plus la fonduri europene. Guvernul PSD riscă să arunce în aer economia românească și România și românii să sufere cu adevărat în anii care vin din cauza acestor măsuri iresponsabile”, a mai declarat secretarul general al PNL, Cristian Bușoi, la Constanța.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât costă pe oră un ajutor în gospodărie: Sparge lemne, curăță terenuri și chiar construiește foișoare
Digi24
Scandal de rasism cu implicare politică în Finlanda. Tânăra încoronată regină a frumuseții a rămas fără titlu după un gest controversat
Cancan.ro
EXCLUSIV | Ce arată necropsia efectuată după deshumarea Rodicăi Stănoiu. Avem rezultatele oficiale: care este cauza morții
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Propagandistul preferat al lui Putin amenință Europa: „Încă o dată, va trebui să distrugem Berlinul, Parisul, Viena”
Mediafax
Decizia UE cu privire la mașinile pe benzină și motorină. Sunt vizați milioane de șoferi din Europa
Click
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Digi24
„Moscova trebuie să simtă durerea”. Un diplomat american îl contrazice flagrant pe Donald Trump
Cancan.ro
EA e femeia care poate schimba cursul anchetei. Menajera Rodicăi Stănoiu, martor-cheie în dosarul morții suspecte
Ce se întâmplă doctore
Imagini inedite cu Cristina Șișcanu, după ce a slăbit enorm! Nu o mai recunoști! „Trebuie să mă apuc de sport și masaje”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
ARO se reinventează: Ar putea produce anual până la 10.000 de SUV-uri hibrid. Cât costă primul exemplar
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un copil la restaurant: - Carnea de elefant se mănâncă?
Descopera.ro
O supernovă sugerează că planetele asemănătoare Pământului sunt frecvente în Univers