Prima pagină » Știri politice » Bușoi critică bugetul Capitalei pe 2018: PNL va vota împotrivă, este o minciună umflată

Bușoi critică bugetul Capitalei pe 2018: PNL va vota împotrivă, este o minciună umflată

Bușoi critică bugetul Capitalei pe 2018: PNL va vota împotrivă, este o minciună umflată
Detalii pe Gândul.

„(…) bugetul pentru anul 2018 al Municipiului București este o fantezie, o minciună cu alocări mult umflate, făcute din pix, care nu au niciun fel de bază reală (…) multe dintre proiectele trecute în buget sunt nerealiste. Sunt făcute doar să ia ochii bucureștenilor, doar să fie o altă poveste frumoasă pe care doamna primar Firea și administrația PSD o tot spune bucureștenilor de când a preluat mandatul. Dacă în 2017 bugetul Capitalei a fost fără direcție (…), în 2018, bugetul este o fantezie care promite totul fără să rezolve nimic”, a declarat președintele PNL București, Cristian Bușoi.

Cristian Bușoi a precizat că anul 2017 s-a încheiat din punct de vedere bugetar cu venituri și cheltuieli de 3,9 miliarde.

„Ori, doamna primar Firea propune pentru anul 2018, un buget de 5,7 miliarde de lei. (…) este fantezistă această creștere, nu are nicio bază reală. La partea de chltuieli propune 6,2 miliarde de lei (…). Doamna Firea ne spune că de la bugetul de stat va primi subvenții de 8 ori mai mult decât în 2017 (…) și că primăria va recupera din cheltuieli de judecată de peste 100 de ori mai mult decât a recuperat în 2017 (…) este o minciună care se livrează bucureștenilor. În primul rând din acest motiv PNL va vota împotriva bugetul pentru 2018″, a spus Bușoi.

Liberalul s-a arătat îngrijorat de faptul că subvențiile pentru RATB și RADET subvențiile, dar și de sumele „foarte mici” care au fost alocate pentru proiectele mari de infrastructură.

„(…)Suntem extrem îngrijorați de sumele foarte mici care sunt alocate proiectelor mari de infrastructură absolut necesare bucureștenilor și absolut necesare pentru a rezolva problema traficului (…)”, a adăugat Bușoi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?