Prima pagină » Știri politice » Cristian Tudor Popescu, MESAJ furibund, după tăcerea lui Iohannis, la ultimul vot de la Cotroceni: „M-am folosit de voi pentru confortul bucilor mele”

Cristian Tudor Popescu, MESAJ furibund, după tăcerea lui Iohannis, la ultimul vot de la Cotroceni: „M-am folosit de voi pentru confortul bucilor mele”

Cristian Tudor Popescu, MESAJ furibund, după tăcerea lui Iohannis, la ultimul vot de la Cotroceni:

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu l-a atacat duminică pe Klaus Iohannis,  după ce președintele nu a răspuns la nicio întrebare a presei, atunci când a mers să voteze la alegerile prezidențiale la Liceul „Jean Monnet.” Acesta a taxat dur „tăcerea” președintelui la ieșirea de la urne, spunând că, în lipsa unei reacții, mesajul „este limpede.”  Reamintim că este ultimul vot al lui Klaus Iohannis, din postura de președinte al românilor.

„M-am folosit de voi 10 ani pentru confortul bucilor mele personale”

„Mesajul este limpede. « Mocofanilor, săracilor, prăpădiților, m-am folosit de voi 10 ani pentru confortul bucilor mele personale, puteți să vă duceți dracului, vreau să vă spun că nici nu existați »”, a scris Cristian Tudor Popescu, duminică, pe Facebook.

Cât privește alegerile prezidențiale din 2024, gazetarul spune că este un scrutin cu risc, cum nu a mai fost în România de un sfert de veac.

„Ce tace Iohannis. În aceste alegeri cu grad mare de risc, cum România nu a mai avut din anul 2000, niciun cuvânt de la președintele Iohannis la ieșirea din secția de votare Jean Monnet, București, după ce și-a aranjat paltonul”, a apreciat CTP.

Klaus Iohannis a refuzat să vorbească în fața jurnaliștilor

Președintele Klaus Iohannis a votat duminică la ora 10:00, la Liceul Jean Monnet din București, unde și-a exprimat opțiunea pentru alegerile prezidențiale și pentru referendumul local inițiat de primarul Capitalei, Nicușor Dan.

După două mandate consecutive ca președinte al țării, Iohannis a refuzat să vorbească în fața jurnaliștilor și să transmită românilor un mesaj în ziua alegerilor.

Președintele Iohannis a mers singur la secția de votare, dar flancat de agenții SPP. A fost așteptat, la ieșirea din secție, de mai mulți jurnaliști care i-au adresat întrebări referitoare la procesul electoral de astăzi, așteptând și răspunsuri, însă Iohannis a zâmbit.

„Să poftească toţi la vot!”, a spus preşedintele Klaus Iohannis, fără a mai adăuga și altceva.

Aproximativ 19 milioane de români cu drept de vot sunt așteptați să-și exercite votul

Cele aproape 19.000 de secțiile de votare din țară pentru primul tur al alegerilor prezidențiale s-au deschis la ora 07:00.

Aproximativ 19 milioane de români cu drept de vot sunt așteptați să își aleagă candidatul preferat dintre cei 14 rămași în cursa pentru Cotroceni. Dacă niciun candidat nu obține majoritatea, un al doilea tur va fi organizat peste două săptămâni, pe 8 decembrie, după votul la scrutinul pentru alegerea reprezentanților din Senat și Camera Deputaților.

Sursă FOTO: Octav Ganea – Mediafax Foto

CITIȚI ȘI:

Natalia Intotero, ministrul Familiei, a votat la un liceu din Hunedoara. MESAJ pentru români: „Fiecare vot ne apropie de ceea ce ne dorim”

LIVE TEXT | A început VOTAREA în țară la alegerile PREZIDENȚIALE. Românii aleg președintele în al nouălea scrutin de după Revoluție

Trei dosare penale și amenzi de aproape 70.000 de lei, înaintea alegerilor prezidențiale. MAI a mobilizat aproape 50.000 de oameni

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate