Prima pagină » Știri politice » De ce îl compară Macovei pe Ponta cu Dăscălescu

De ce îl compară Macovei pe Ponta cu Dăscălescu

De ce îl compară Macovei pe Ponta cu Dăscălescu
Europarlamentarul PDL Monica Macovei răspunde acuzațiilor premierului Victor Ponta că ea este finanțată pentru a reprezenta interese românești, amintind că ultimul premier al României care vorbea despre "agenturile străine" se numea Constantin Dăscălescu.

Europarlamentarul PDL Monica Macovei răspunde acuzațiilor premierului Victor Ponta că ea este finanțată pentru a reprezenta interese românești, amintind că ultimul premier al României care vorbea despre „agenturile străine” se numea Constantin Dăscălescu.

„Am auzit că Victor Ponta a declarat astăzi că sunt «finanțată» de cei care vor ca România să fie o țară instabilă. Ultimul premier al României care vorbea despre «agenturile străine» se numea Constantin Dăscălescu, premierul lui Ceaușescu. Ponta rezumă astfel doctrina bătrânei Securități, potrivit căreia România este înconjurată de dușmani fioroși de care trebuie să se apere precum o cetate asediată”, arată Macovei, într-o declarație remisă luni agenției MEDIAFAX.

Premierul Victor Ponta a răspuns, luni, atacurilor lui Laszlo Tokes, el acuzându-l pe acesta de limbaj horthyst și de faptul că, împreună cu Monica Macovei, reprezintă de 20 de ani interese antiromânești.

„Eu văd atacurile domnului Laszlo Tokes și mă bucur pentru că domnul Tokes, ca și doamna Monica Macovei, au reprezentat în ultimii 20 de ani interesele străine îndreptate împotriva României. Atacurile lui Tokes împotriva stabilității României și a reprezentanților legitimi ai minorității maghiare, anume UDMR, au legătură cu faptul că de ani de zile Tokes și Macovei sunt reprezentanții intereselor antiromânești”, a spus Ponta.

El a susținut că Tokes și Macovei sunt finanțați și sunt reprezentanți ai celor care vor ca România să fie o țară instabilă și ai celor care vor ca România să fie atacată din toate părțile.

Președintele Consiliului Național al Maghiarilor din Transilvania, Laszlo Tokes, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că „regimul Ponta este continuatorul unei moșteniri retrograde comuniste” și că „este înspăimântator că după 23 de ani de la Revoluție mai există manifestările unui regim postcomunist cu față umană”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre