Prima pagină » Știri politice » De ce nu s-a dus Antonescu în zonele inundate și care e mesajul pentru premierul Ponta

De ce nu s-a dus Antonescu în zonele inundate și care e mesajul pentru premierul Ponta

De ce nu s-a dus Antonescu în zonele inundate și care e mesajul pentru premierul Ponta
Antonescu: Nu era nevoie să meargă Ponta la inundații, eu nu am considerat că este necesar să o fac

Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat că nu a socotit că este necesar să meargă în zonele afectate de inundații și că în asemenea situații normal ar fi ca instituțiile să-și facă treaba.

Întrebat de ce nu a mers în colegiul său de senator din Teleorman, care este afectat de inundații, liberalul a răspuns că dacă ar fi socotit că e necesar să meargă, ar fi mers.

„În asemenea situații este important să existe un sistem instituțional de acțiune precis. Nu este nevoie să se ducă nici primul-ministru, nu este nevoie să se umple câte o barcă cu miniștri, care când mai și vorbesc între ei se întâmplă tot felul de lucruri”, a spus Antonescu.

Președintele PNL a adăugat că existe instituții care ar trebui să acționeze în asemenea situații și că nu a fost necesar să facă și el o tură cu barca prin zonă.

„S-au organizat, paraorganizat tot felul de comandamente, domnul Arafat a fost mutat ca un jolly-joker între ministre între Guverne. Este o situație normală când în astfel de împrejurări instituțiile funcționează, restul este imagine, poveste, campanie. Sigur că am discutat cu colegii mei de acolo, sigur că mi-am luat informațiile, nu a fost necesar să fac și eu o tură cu barca sau pe jos. Nu cred că de asta au nevoie cetățenii”, a precizat Antonescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum