Prima pagină » Știri politice » Doctoratele lui Tobă și Pandele, analizate de o nouă comisie

Doctoratele lui Tobă și Pandele, analizate de o nouă comisie

Doctoratele lui Tobă și Pandele, analizate de o nouă comisie
Lucrările de doctorat ale fostului ministru de Interne, Petre Tobă, și actualului primar din Voluntari, Florentin Pandele, vor fi analizate de o nouă comisie, alcătuită din personalități și experți din afara Consiliului de Atestare a Doctoratelor, care să dea verdictul final, a decis miercuri Consiliul General al CNATDCU. Hotărârea vine după ce săptămâna trecută două comisii din cadrul CNATDCU au stabilit că doctoratele celor doi nu sunt plagiate și au propus păstrarea titlului științific.

Doctoratele lui Petre Tobă și Florentin Pandele, cele despre care există suspiciuni că ar fi fost plagiate, vor reanalizate de o nouă comisie, a decis miercuri Consiliul General al CNATDCU.

„29 de voturi au fost împotriva celor două rapoarte, au fost de respingere a celor două rapoarte, două voturi au fost pentru acceptarea celor două rapoarte și restul au fost abțineri. Deci o primă concluzie a ședinței de astăzi a fost respingerea celor două rapoarte. Pentru ca lucrurile să fie mai clare și pentru a se putea elimina, pentru a avea o imagine încă mai clară pentru noi și pentru persoanele implicate , Consiliul General a votat, cu o singură abținere, ca președintele CNATDCU să numească o nouă comisie din personalități din exteriorul Consiliului General care să dea un verdict final”, a declarat vicepreședintele CNATDCU, Marius Andruh.

Noile comisii de specialitate vor fi numite cât se poate de repede, în aproximativ zece zile, iar membrii comisiei externe pot fi și din altă țară cu condiția să înțeleagă limba română, a precizat academicianul.

„Cele două rapoarte sunt incomplete, argumentele prezentate nu sunt concludente și din păcate există contradicții care generează confuzii periculoare pentru etica cercetării științifice. Unele concluzii pot să fie periculoase pentru buna funcționare a sistemului universitar”, a explicat Marius Andruh, vicepreședintele CNATDCU. Se va constitui, astfel, o nouă comisie, compusă din personalități și experți din afara Consiliului care să dea verdictul final.

La sfârștiul săptămânii trecute, Comisia de specialitate din cadrul CNATDCU a stabilit că ministrul demisionar al Afacerilor Interne, Petre Tobă, nu a plagiat, propunerea specialiștilor fiind de păstrarea a titlului de doctor, potrivit unui document obținut în exclusivitate de MEDIAFAX. Același verdict a dat Comisia și pentru Florentin Costel Pandele, primarul orașului Voluntari și soțul primarului Capitalei, Gabriela Firea, constatând că nici acesta nu a copiat în lucrarea sa de doctorat.

„Teza de doctorat realizată de domnul Petre Tobă are valoare științifică incontestabilă, dovedită atât prin caracterul inovativ al soluțiilor identificate, care au fost valorificate și validate în practica structurilor specializate ale Poliției Române, cât și prin opiniile de specialitate exprimate de personalități recunoscute în mediul academis și de cercetare în domeniul științelor militare, de informații și securitate națională, care au făcut parte din Comisia de susținere a tezei de doctorat, respectiv, prof. univ. dr. Teodor Frunzeti, prof. univ. dr. Constantin Popescu, prof. univ. dr. Luca Iamandi și prof. univ. dr. Teodora Ștefan”, se mai arată în documentul obținut de MEDIAFAX.

Și referitor la Florentin Costel Pandele, primarul orașului Voluntari și soțul primarului Capitalei, Gabriela Firea, Comisia de analiză din cadrul CNATDU a decis că acesta nu a plagiat în teza sa de doctorat și a propus menținerea titlului de doctor.

Documentul obținut de MEDIAFAX arată că, în ceea ce prevede titlul tezei de doctorat, „România și noile provocări generate de integrarea europeană”, comisia de lucru a constatat că „se circumscrie domeniului Științe Militare, Informații și Ordine Publică, întrucât în conținutul lucrării au fost identificate: aspecte care vizează securitatea României și modul în care aceasta este influențată de aderarea la Uniunea Europeană; aspecte de ordin general referitoare la consolidarea statutului de drept, identitatea europeană și cea Euro-Atlantică”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Infotrafic: Ceața îngreunează circulația pe mai multe drumuri din sudul țării
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Horoscop 15 decembrie 2025: Zodiile care trebuie să fie atente: Tensiuni la bani, întârzieri și recunoaștere neașteptată
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Câți dintre americani cred că Donald Trump știa despre presupusele crime ale lui Jeffrey Epstein