Prima pagină » Știri politice » După descinderile la Tel Drum, Dragnea are un singur mesaj pentru procurori: „Pot face percheziții și la porci”

După descinderile la Tel Drum, Dragnea are un singur mesaj pentru procurori: „Pot face percheziții și la porci”

După descinderile la Tel Drum, Dragnea are un singur mesaj pentru procurori: „Pot face percheziții și la porci
Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat, marți, la Călărași, că nu se simte vizat de perchezițiile făcute la firma Tel Drum, el arătând că îl „doare" faptul că oamenii de la această societatea „suferă" din cauza sa dar că, în rest, procurorii pot face percheziții și la calculatoare și la porci.

Solicitat să comenteze faptul că la Tel Drum au fost percheziții informatice și întrebat dacă se simte vizat, Dragnea a răspuns: „Nu mă simt vizat absolut deloc dacă e să discutăm în mod cinstit, pentru că nu am de ce să fiu vizat”.

„În schimb, doar un singur comentariu, pentru că m-am abținut să nu fac comentarii de mult – ceea ce mi se pare și mă doare este că sunt oameni care suferă din cauza mea și cred că asta, din punctul meu de vedere, este o nedreptate. Asta este singura chestiune care mă afectează. În rest, pot să facă percheziții și la calculatoare, și la telefoane și la porci”, a spus Dragnea.

Director general Tel Drum, Petre Pitiș, directorul adjunct, Nedea Florea, și un angajat al firmei, Mircea Vișan, sunt cercetați de DNA pentru obținere pe nedrept de fonduri europene, alături de ei fiind anchetat și Ioan Florian, reprezentant al firmei WFA IMPEX SRL. Prejudiciul se ridică la peste patru milioane lei, conform DNA.

Firma Tel Drum, în calitate de persoană juridică, este cercetată pentru obținere pe nedrept de fonduri europene, iar WFA Impex SRL pentru complicitate la această infracțiune.

Acuzațiile concrete sunt de folosire sau prezentare cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri europene și complicitate la această infracțiune.

Director general Tel Drum, Petre Pitiș, a venit, marți, la DNA, pentru a asista la percheziția informatică a calculatoarelor ridicate de procurori.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Marele absent de la înmormântare! Puțini se așteptau ca el să lipsească. În cea mai grea zi din viața ei, Mihaela Rădulescu a mai primit o lovitură dură de la viață
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum și-a salvat Pământul apa de la distrugere totală în urmă cu 4,6 miliarde de ani