Prima pagină » Știri politice » Gabriel Berca, vicepreședintele PMP, s-a înscris în PNL. „Vreau să pun umărul să facem pe zona Moldova un partid foarte puternic”

Gabriel Berca, vicepreședintele PMP, s-a înscris în PNL. „Vreau să pun umărul să facem pe zona Moldova un partid foarte puternic”

Gabriel Berca, vicepreședintele PMP, s-a înscris în PNL. „Vreau să pun umărul să facem pe zona Moldova un partid foarte puternic
Gabriel Berca a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că a revenit în PNL.

Gabriel Berca a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că a revenit în PNL.

„Vreau să pun umărul să facem pe zona Moldova un partid foarte puternic”, a spus Gabriel Berca.

El a afirmat că situația PNL în județele Moldovei este „complicată” și că este important ca, în bătălia cu PSD, această formațiune să fie foarte puternică.

„În 2016, la alegeri, Moldova va decide și trebuie să fim puternici”, a declarat Berca.

El a spus că va activa ca secretar executiv al PNL în regiunea nord-est.

Gabriel Berca a subliniat că va avea doar cuvinte frumoase despre foștii săi colegi din PMP, dar că el consideră că este necesar să participe la consolidarea PNL în această zonă în care PSD este puternic.

La rândul său, vicepreședintele PNL pentru regiunea nord-est, deputatul Ioan Bălan, a declarat că știa că se poartă discuții cu Gabriel Berca privind înscrierea acestuia în PNL și ocuparea unei eventuale funcții.

„Luni se va purta o discuție la București și se va anunța oficial”, a spus Bălan.

Gabriel Berca, de profesie inginer, a fost prefect al județului Bacău începând din ianuarie 2005 și până în martie 2008, când a devenit secretar general al Guvernului, funcție ocupată pentru câteva luni. În 2008 a fost ales senator din partea PNL, partid din care a demisionat în iunie 2010 și s-a înscris în PDL, fiind președinte al organizației PDL Bacău.

El a fost ministru al Administrației și Internelor în Guvernul condus de Mihai Răzvan Ungureanu.

În aprilie 2013, a fost numit consilier prezidențial al lui Traian Băsescu și a demisionat din PDL, reclamând „blatul” de la alegerile interne când Vasile Blaga a fost ales președinte al formațiunii. În ianuarie 2014, el a demisionat din funcția de consilier prezidențial și s-a înscris în PMP, fiind vicepreședinte pentru regiunea nord-est.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?