Prima pagină » Știri politice » Gabriela Firea, despre gestionarea pandemiei: Informații extrem de importante au fost manipulate

Gabriela Firea, despre gestionarea pandemiei: Informații extrem de importante au fost manipulate

Gabriela Firea, despre gestionarea pandemiei: Informații extrem de importante au fost manipulate

Gabriela Firea, fostul primar al Capitalei, a vorbit despre modul în care a fost gestionată pandemia de coronavirus: „Informații extrem de importante au fost manipulate. Sunt fardate în funcție de evenimentele politice”.

Firea susține că numărul de cazuri de COVID-19 a scăzut în funcție de evenimentele politice.

„S-a întâmplat ceea ce, din păcate, se întâmplă în România de la debutul pandemiei. Informații extrem de importante au fost manipulate. (…) Sunt fardate în funcție de evenimentele politice. Când exista interesul să se anunțe niște măsuri ceva mai dure, populația era speriată cu cifre care nu aveau legătură cu realitate, că sunt foarte multe cazuri de îmbolnăviri, că sunt foarte multe decese, că spitalele sunt pline, ambulanțele stau la coadă să interneze bolnavi”, spune Firea.

Ea spune că situația medicală s-a ameliorat când s-au organizat alegeri, scopul fiind „să vină lumea la vot, să îi convingă pe români să iasă din casă”.

Când era interesul politic să se organizeze alegeri, să vină lumea la vot, să îi convingă pe români să iasă din casă, brusc și dintr-o dată situația medicală se ameliora (…) datorită măsurilor luate anterior.

„O minciună gogonată și tot ce s-a întâmplat la noi în țară putea fi comparat cu datele fin Europa, din țările apropiate nouă și cu ochiul limpede se putea observa că la noi cifrele sunt manipulate”, a mai spus Gabriela Firea, la Antena3.

„Comisia pe care am propus-o ar fi adus la lumină adevărul despre pandemie”

„Comisia pe care noi am propus-o (…) ar fi adus la lumină adevărul despre pandemie, ar fi avut și un alt rol, nu doar să aflăm ce s-a întâmplat până acum în țară, ci să redăm românilor încrederea în instituții, inclusiv în procesul de vaccinare.

Chiar dacă în acest moment se fac eforturi pentru a-i convinge pe români să se vaccineze, mai există și o categorie foarte mare, care nu se vaccinează, tocmai pentru că oamenii nu mai știu ce să creadă”, a explicat Gabriela Firea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
„Apogeul extincției” este aproape: Pământul va pierde 3.000 de ghețari pe an