Prima pagină » Știri politice » Gabriela Firea, despre Park & Ride Cora Pantelimon: ”500 de locuri de parcare! Un adevărat nod intermodal pentru cei care vin în Capitală. Ce-am găsit și ce-am făcut!”

Gabriela Firea, despre Park & Ride Cora Pantelimon: ”500 de locuri de parcare! Un adevărat nod intermodal pentru cei care vin în Capitală. Ce-am găsit și ce-am făcut!”

Gabriela Firea: „O situaţie care nu trebuia să se întâmple în Valea Jiului, iar unii au pus gaz pe foc!”

Gabriela Firea anunță că, până la toamnă, vor fi finalizate lucrările la parcarea supraterană Park & Ride Cora Pantelimon, fiind vorba despre 500 de locuri de parcare.

Cei care vor veni în Capitală, după încheierea lucrărilor, vor descoperi un ”adevărat nod intermodal”, iar Gabriela Firea nu uită să reamintească faptul că, în 2016, în zona respectivă se afla ”o groapă”. Nicio lucrare nu fusese demarată, iar toate planurile existente nu puteau fi puse în practică.

”Park & Ride Cora Pantelimon. 500 de locuri de parcare! Un adevărat nod intermodal pentru cei care vin în Capitală. Ce-am găsit și ce-am făcut! În 2016, la intersecția Șoselei Pantelimon cu Șoseaua Vergului am găsit o groapă. Nu era începută nicio lucrare, iar planurile existente nu se puteau pune în practică. Am refăcut proiectul și ne-am apucat de treabă”, notează Gabriela Firea pe pagina sa de socializare.

Acum, parcarea și nodul intermodal sunt aproape de final. Zilele acestea a început turnarea betonului la placa peste parter. În paralel, sunt pregătite pentru turnare plăcile peste etaje întâi și doi. Deja se lucrează și la montarea plăcilor metalice ale acoperișului.

Gabriela Firea

În aceeași postare de pe pagina sa de socializare, Gabriela Firea anunță și că – la sfârșitul lunii septembrie – tramvaiul 55 va circula normal.

”Am, însă, o veste și mai bună. Lucrările la linia de tramvai sunt avansate. Până la sfârșitul lunii septembrie tramvaiul 55 va circula normal, cu întoarcere la nodul intermodal de sub park&ride. Astfel, călătorii nu vor mai fi nevoiți să aștepte mult timp în stații și nu va mai fi nevoie doar de tramvaie cu dublă comandă pe această rută”, scrie Gabriela Firea în mediul online.

Gabriela Firea: ”Din această toamnă, șoferii vor putea parca în noua construcție supraterană”

Întreaga zonă va fi reconfigurată prin acest obiectiv de investiții, anunță Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, menționând și că nu este vorba doar despre o simplă parcare supraterană.

Nodul intermodal include ”tramvaie, autobuze și peroane pentru microbuze private”.

”Din această toamnă, șoferii vor putea parca în noua construcție supraterană. Vor fi 500 de locuri disponibile. De acolo își pot continua drumul în oraș cu transportul în comun. Prin acest obiectiv de investiții se reconfigurează, practic, toată zona. Nu construim doar o simplă parcare etajată, ci un nod intermodal care include tramvaie, autobuze și peroane pentru microbuze private.

De asemenea, este pregătit terenul și pentru viitoarea stație de metrou din zonă. Anul trecut am semnat contractul de execuție, au fost obținute toate avizele, inclusiv autorizația de construire și s-a emis ordinul de începere a lucrărilor. Valoarea totală a investiției este de aproximativ 21 de milioane de euro”, mai precizează Gabriela Firea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Știința nu așteaptă: Evenimentele care au scris istorie în astronomie chiar de Crăciun