Prima pagină » Știri politice » Ilie Bolojan, primit la Palatul Elisabeta de Majestatea Sa Custodele Coroanei / Ce s-a discutat

Ilie Bolojan, primit la Palatul Elisabeta de Majestatea Sa Custodele Coroanei / Ce s-a discutat

Președintele interimar, Ilie Bolojan, a fost primit marți de Majestatea Sa Custodele Coroanei la Palatul Elisabeta. La întâlnire a luat parte Alteța Sa Regală Principele Consort.
„Președintele interimar și Custodele Coroanei au purtat o amănunțită discuție legată de proiectele Coroanei Române pentru susținerea intereselor fundamentale ale României, de importanta contribuție a țării noastre în cadrul Uniunii Europene și NATO și despre sprijinul acordat Republicii Moldova pentru împlinirea parcursului ei european.”, potrivit Casei Regale.
„Au fost discutate proiecte legate de încurajarea și susținerea comunităților locale, promovarea economiei și educației românești, a comunităților românești din afara țării.”, mai indică aceeași sursă.
De asemenea, Majestatea Sa și Principele Consort au evocat, în întâlnirea cu Președintele interimar al României, posibilitatea de a desăvârși proiectul ridicării statuii ecvestre a Regelui Ferdinand Întregitorul în Capitala țării.
Anul viitor, la 10 Mai, țara noastră va aniversa 160 de ani ai Coroanei române și tot atâția ani de la promulgarea Constituției din 1866.
credit foto:  ©Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale
CITIȚI ȘI:
Reporter politic, acreditat la Guvern. În presă din 2004. Am lucrat la TVR, Rol.ro, Realitatea.net, Realitatea TV, Mediafax.ro, B1 TV, România Liberă. Doctorandă la SNSPA, sub coordonarea Prof. ... vezi toate articolele

Citește și