Prima pagină » Știri politice » Iliescu, despre faptul că Băsescu l-ar vota pe Antonescu: Când te laudă dușmanul, ia aminte!

Iliescu, despre faptul că Băsescu l-ar vota pe Antonescu: Când te laudă dușmanul, ia aminte!

Iliescu, despre faptul că Băsescu l-ar vota pe Antonescu: Când te laudă dușmanul, ia aminte!
Președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, joi, că ieșirile de nervozitate ale liderilor USL, manifestate recent, nu fac bine Uniunii, arătând că efectul acestei situații constă în faptul că președintele Traian Băsescu exploatează această slăbiciune ca să introducă elemente de zâzanie.

Președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, joi, că ieșirile de nervozitate ale liderilor USL, manifestate recent, nu fac bine Uniunii, arătând că efectul acestei situații constă în faptul că președintele Traian Băsescu exploatează această slăbiciune ca să introducă elemente de zâzanie.

Solicitat să comenteze situația din USL din ultima perioadă, Iliescu a răspuns: „Sunt ieșiri de nervozitate care nu sunt deloc benefice celor în cauză. Nu sunt benefice acestei alianțe, care a fost un lucru bun și un act politic și responsabil și eficient”.

Întrebat cum apreciază afirmația șefului statului, Traian Băsescu, potrivit căruia ar pune ștampila, la prezidențiale, pe Crin Antonescu în detrimentul lui Victor Ponta, Iliescu a precizat: „Păi, iată, unul din efecte: Băsescu s-a și agățat de un element de slăbiciune ca să introducă elemente de zâzanie. Deci din asta trebuie să se învețe! Când te laudă dușmanul, ia aminte!”.

Iliescu a mai arătat, răspunzând unei întrebări, că USL ar trebui să aibă șanse să reziste până anul viitor, dar a menționat că acest lucru „depinde de oameni”.

Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, că între Victor Ponta și Crin Antonescu în turul doi la prezidențiale nu va ezita să pună votul pe liberal, pentru că deși aceștia sunt „două belele”, liderul PNL „măcar nu minte de dimineață până seara”.

Liderul PNL Crin Antonescu a declarat, joi, răspunzând unei întrebări, că opțiunea președintelui Traian Băsescu de a-l vota în turul doi la prezidențiale dacă va candida împotriva lui Victor Ponta este „o alegere corectă”, menționând însă că nu crede că USL va avea doi candidați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro