Premierul Marcel Ciolacu a declarat marți, în cadrul emisiunii „Ai aflat!” de la Gândul, că rezultatul alegerilor parlamentare din decembrie a fost influențat de ceea ce s-a întâmplat la alegerile prezidențiale noiembrie. „Sunt mai multe elemente, și penale, și anumite influențe”, a adăugat șeful Executivului.
Răspunzând unei întrebări privind scăderea votanților PSD de la 33% la 23% , Ciolacu a afirmat că „e o consecință a ceea ce s-a întâmplat la alegerile prezidențiale”.
Ciolacu a sugerat că, dacă există suspiciuni privind influențarea alegerilor, atunci ar trebui să fie analizat întregul proces electoral, nu doar scrutinul prezidențial.
„Acuma dumneavoastră vreți să-mi spuneți că alegerile pentru funcția de președinte au fost influențate, dar alegerile după 5 zile sau după o săptămână, la parlamentare, nu au fost (…) Sunt mai multe elemente, și penale, și anumite influențe. Am văzut și eu comunicatul CSAT-ului, am anumite informații din interiorul CSAT-ului, când s-a expus, dar să știți că n-au fost detaliate mult mai larg”, a spus el.
În ceea ce privește rapoartele serviciilor secrete care au stat la baza deciziilor CCR, Ciolacu a confirmat că ele conțin informații care nu sunt neapărat secrete: „Acelea sunt informările. Pe acele informări s-a luat o decizie la CCR.”
Întrebat despre criticile formulate de oficiali europeni și parteneri internaționali cu privire la lipsa unor probe concrete privind presupusa influențare a alegerilor, premierul a precizat că instituțiile românești vor oferi, probabil, clarificări în viitor: „Presupun că se vor prezenta”.
Referindu-se la momentul în care aceste informații ar putea deveni publice, Ciolacu a făcut o paralelă cu desecretizarea asasinării președintelui american John F. Kennedy: „Desecretizarea asasinatului la Kennedy… după cât a fost? După 50 de ani. A ieșit vreun președinte ca să certe America? De ce nu spune adevărul?”
Premierul a adăugat că nu este rolul său să detalieze în spațiul public conținutul unor documente clasificate, mai ales în contextul unor anchete în curs.
„Poate sunt lucruri pe care le pot spune acum. Poate sunt lucruri pe care o să le poată (n.r. spune). Poate sunt anchete în derulare și nu pot fi făcute publice acele elemente. Și tot vedem că se întâmplă lucruri: se întâmplă niște arestări, se întâmplă niște percheziții. Sunt pe baza unor dovezi”, a adăugat Ciolacu.
Urmăriți integral emisiunea „Ai Aflat! cu Ionuț Cristache”
CITEȘTE ȘI:
Marcel Ciolacu: Înainte de a fi pesedist, să știți că sunt român