Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu: Informațiile din Republica Moldova și Ucraina nu fac referire la faptul că SIMION este SPION RUS

Marcel Ciolacu: Informațiile din Republica Moldova și Ucraina nu fac referire la faptul că SIMION este SPION RUS

Premierul Marcel Ciolacu, candidat PSD la alegerile prezidențiale, a explicat, miercuri seara, într-o conferință de presă la Londra, cum a primit informațiile despre motivul pentru care George Simion, liderul AUR, este interzis în Republica Moldova și Ucraina. El a anunţat că a făcut solicitări la omologii lui din cele două state, iar răspunsul a venit „prin serviciile de intelligence”, şi nici una dintre cele două informări, nici cea din Republica Moldova, nici cea din Ucraina, “nu au făcut referire la faptul că Simion este spion rus sau că a avut întâlniri” cu agenți ruși.
Marcel Ciolacu a afirmat că ”a făcut o adresă oficială, atât prim-ministrului din Moldova, cât și de la Kiev” privind interdicţia intrării lui George Simion în cele două state.
Dânșii nu mi-au răspuns mie direct. Mi-au răspuns prin serviciile de intelligence din cele trei state. Eu am primit aceste informații, nu mă pot referi textual sau direct, nici nu mai țin minte foarte bine, dar ce vă spun cu certitudine, niciuna din cele două informări nu au făcut referire la faptul că domnul Simion este spion rus, sau la faptul că domnul Simion a avut întâlniri. Nu am primit detaliat că a avut întâlniri cu vreun spion rus. Ăsta este adevărul, a explicat șeful Executivului.
Premierul Ciolacu a adăugat că ”ceea ce se întâmplă de fapt îl favorizează pe domnul Simion, pentru că s-a escaladat o acuză”.
Din informaţiile pe care le-am eu ca şi prim-ministru şi din informaţiile pe care le are guvernul României, această acuză nu se confirmă şi va aduce un avantaj domnului Simion în acest moment, prin această escaladare şi prin această acuză dusă de o echipă de campanie a Partidului Naţional Liberal, a adăugat Marcel Ciolacu.
CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025