Prima pagină » Știri politice » Măsurile anunțate de Marcel CIOLACU, după inundațiile din Galați:Am hotărât dislocarea echipamentelor necesare și stabilirea a 2 tabere de prim ajutor

Măsurile anunțate de Marcel CIOLACU, după inundațiile din Galați:Am hotărât dislocarea echipamentelor necesare și stabilirea a 2 tabere de prim ajutor

Premierul Marcel Ciolacu a declarat că prioritatea autorităților în fața inundațiilor care au afectat grav județele Galați și Vaslui este salvarea vieților omenești. Ciolacu a subliniat necesitatea unei „discuții foarte serioase” privind situația din județul Galați, unde inundațiile devastatoare s-au produs pentru a treia oară, reiterând că trebuie luate măsuri pentru a preveni repetarea acestor dezastre.

„Am făcut o celulă de criză rapidă la Consiliul Judeţean. Prioritatea, cum este şi normal, este salvarea de vieţi omeneşti. În acest moment, avem toată logistica necesară pentru a interveni rapid”, a declarat Marcel Ciolacu sâmbătă după-amiază, din localitatea Slobozia Conachi.

Premierul a precizat că atât ministerul de Interne, cât şi ministerul Apărării acționează pentru a sprijini eforturile de salvare, inclusiv cu elicoptere, în zonele izolate. Ministerul Apărării a fost implicat pentru a coordona situațiile de urgență și pentru a transporta alimente, pături și containere de dormit.

Am hotărât dislocarea echipamentelor necesare și stabilirea a două tabere de prim ajutor în apropierea zonelor sinistrate, a mai adăugat premierul, subliniind că intervenția va continua pe măsură ce apele se retrag, iar pagubele sunt evaluate.

De asemenea, premierul a subliniat că este necesară o schimbare în gestionarea regională, menționând că o reorganizare administrativă a județului Galați ar putea preveni viitoare dezastre similare.

Trebuie să venim cu un act normativ, să dislocăm Galaţiul de sub organizarea administrativă de la Iaşi, chiar dacă există o legătură clară în ceea ce priveşte circulaţia apelor, pentru că s-a pierdut deja mult prea mult timp.

Marcel Ciolacu a explicat că fonduri din rezerva de stat vor fi alocate pentru refacerea infrastructurii afectate de inundații, cu scopul de a limita impactul economic asupra comunităților locale.

CITEȘTE ȘI:

Ciclonul BORIS face prăpăd în Moldova. 4 morți, sute de persoane evacuate, localități ajunse sub apă!/Pompierii intervin cu bărcile pneumatice

Marcel CIOLACU a ajuns în zonele afectate de inundații din Galați: „Prioritatea este salvarea de vieți omenești”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025