Prima pagină » Știri politice » VIDEO – Ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu, ales preşedinte al PSD Buzău / Marcel Ciolacu: „Sunt ferm convins că va avea rezultate mai bune decât mine”

VIDEO – Ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu, ales preşedinte al PSD Buzău / Marcel Ciolacu: „Sunt ferm convins că va avea rezultate mai bune decât mine”

Ministrul Culturii, Lucian Romașcanu / Sursa foto: Facebook

Ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu, a fost ales, vineri, preşedinte al PSD Buzău. La conferinţa de alegeri au luat parte mai mulţi lideri ai partidului, în frunte cu Marcel Ciolacu, Gabriela Firea, Petre Daea, Vasile Dâncu, Adrian Câciu, Marius Budăi, Mihai Tudose.

Lucian Romaşcanu, unicul candidat la şefia organizaţiei judeţene, era lider interimar al PSD Buzău, fiind desemnat în funcţie la scurt timp după ce Marcel Ciolacu, preşedintele ales al PSD Buzău la ultima conferinţă, a fost votat în funcţia de preşedinte la nivel naţional.

La conferinţa de alegeri au luat parte mai mulţi lideri ai partidului în frunte cu Gabriela Firea, Petre Daea, Vasile Dâncu, Adrian Câciu, Marius Budăi, Mihai Tudose care au rostit discursuri laudative la adresa lui Lucian Romaşcanu înainte să fie supusă votului candidatura acestuia la funcţia de preşedinte al organizaţiei judeţene.

Senatorul Lucian Romaşcanu a fost ales în unanimitate de cei 370 de delegaţi prezenţi, la fel ca şi întreaga echipă pe care a propus-o.

El va fi secondat de doi prim-vicepreşedinţi în persoana primarului municipiului Buzău, Constantin Toma, şi a preşedintelui Consiliului Judeţean, Petre Emanoil Neagu, dar şi de 17 vicepreşedinţi, scrie News.ro.

Noul preşedinte a declarat în faţa delegaţilor la conferinţa de alegeri şi a invitaţilor că îşi propune ca, din punct de vedere politic, să obţină cu organizaţia PSD Buzău locul 1 pe ţară şi a dat asigurări că, deşi mandatul său este pe patru ani, după alegerile din 2024, va convoca o nouă conferinţa de alegeri în care va da socoteală pentru scorul obţinut şi va solicita membrilor de partid să hotărască dacă va mai continua sau nu în fruntea PSD Buzău.

Marcel Ciolacu: „Sunt ferm convins că vei avea rezultate mai bune decât mine“

„Este un vot pentru mine, dar este un vot pentru întreaga echipă care și-a propus ca în 2024 să câștige toate cele patru runde de alegeri: europarlamentarele, la locale și generale ne propunem să ieșim pe locul I și pentru prima dată după foarte mulți ani să dăm un președinte social-democrat. A fost o conferință caldă, cu oameni motivați”, a spus Lucian Romașcanu, după alegerea lui în funcție.

La rândul lui, fostul președinte al PSD Buzău și actual lider al social-democraților, Marcel Ciolacu, a avut un mesaj de încurajare pentru noul președinte al filialei.

„Sunt ferm convins că vei avea rezultate mai bune decât mine. Mă bucur că este o echipă completă, cu domnul primar Constantin Toma şi cu președintele Consiliului Judeţean, Petre Neagu”, a spus Marcel Ciolacu.

Liderul PSD s-a declarat convins că, în Buzău, lucrurile merg în direcția corectă.

„Lucrurile în județul și în municipiul Buzău sunt în direcția corectă. Nu am avut curiozitate să facem un sondaj de opinie, dar sunt ferm convins că buzoienii așa ar spune în acest moment, când văd dezvoltarea municipiului și județului. Sunt investiții mari. Va veni și autostrada Moldovei”, a adăugat Marcel Ciolacu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol a lăsat totul la vedere! Cât de bine arată la 45 de ani! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Concurs de ironii la adresa unui Cybertruck văzut în Constanța! Cu ce au comparat românii mașina
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Reprogramare mintală: cum să îți transformi obiceiurile și gândurile