Prima pagină » Știri politice » Nicușor Dan: „Odată ajuns în Cotroceni, mă gândesc că Elena Lasconi ar putea fi primarul Bucureștilor”

Nicușor Dan: „Odată ajuns în Cotroceni, mă gândesc că Elena Lasconi ar putea fi primarul Bucureștilor”

Nicușor Dan pare să încerce un troc politic cu Elena Lasconi. Ar fi de acord să-i ofere președintelui USR vrabia de pe gard, Primăria București, contra retragerii sale din cursa mare, Cotrocenii, a sugerat el la Observator.

Am în minte, bineînțeles, pentru că cunosc specrul politic și pe oamenii care se preocupă de București. Însă sunt sigur că bucureștenii, care sunt niște oameni informați, vor vota pe cine cred ei că e mai bun. Nu trebuie să le dau eu sfaturi pentru asta.

O dată ajuns la Cotroceni

Sigur, dar odată ajuns în Cotroceni, la Cotroceni, mă gândesc că ar putea fi Elena Laconi (la București nr.red)

E o persoană care a dovedit. Elena Lasconi a, a fost un primar. Adică eu nu am fost în Câmpulung decât în trecere, dar dacă oamenii au revotat-o ca primar, înseamnă că a fost un primar bun. Deci, dacă a fost primar bun la Câmpulung, cred că ar fi un primar bun la București. Desigur, în măsura în care părerea mea contează, pentru că, așa cum v-am spus, bucureștenii decid. Bucureștenii se informează și decid.

Ne-am despărțit hotărâți

Nicușor Dan recunoaște că a avut convorbiri punctuale cu Elena Lasconi, dar ambii au refuzat să se retregă dinn cursă.

Am avut o discuție larg mediatizată cu doamna Lasconi și așa mai, mai… Niște interacțiuni mai soft, să le spunem așa. Nu am discutat. De asta. Am discutat pur și simplu de proiecte pentru România. Am discutat că era o chestiune în Parlament, legea bugetului național. Atunci am discutat, evident și de alegerile prezidențiale. Ea mi-a spus atunci că este hotărâtă să candideze. Eu am spus că sunt hotărâți să candidez. Ne-am despărțit prieteni hotărâți.

Este, suntem în politică, în politică, fiecare dintre noi trebuie să ne găsim locul. Gândim la oamenii pe care îi avem în spate și pe care credem că îi reprezentăm. Evident că domnia sa, și mai ales partidul, pentru că este reprezentat unui partid, da, au propria analiză asupra situației. În afară de niște discuții în care schimbăm impresii, percepții date.

Răspunsul meu este că eu pot să sugerez orice, dar decizia nu este la mine.

Citiți și: Nicușor Dan, dacă se bazează pe sprijinul USR la alegerile prezidențiale: „Eu respect decizia acestui partid”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro