Prima pagină » Știri politice » Norica Nicolai acuză: Iohannis că a furat startul campaniei pentru prezidențiale

Norica Nicolai acuză: Iohannis că a furat startul campaniei pentru prezidențiale

Norica Nicolai acuză: Iohannis că a furat startul campaniei pentru prezidențiale
Președintele Consiliului Național al ALDE Norica Nicolai a scris, pe Facebook, că președintele Klaus Iohannis a „furat" startul campaniei pentru prezidențiale, deși este îngrijorat că în România se fură. Aceasta susține că panourile „gigantice" cu afișe electorale din țară au costat „bani grei".

„Mă tot întrebam după discurs unde am mai întâlnit formula asta cu «normalitatea». Mi-am amintit: în ultimele zile, pe sutele de panouri gigantice care au împânzit țara cu afișele electorale ale domnului președinte. (Bani grei, nu glumă). Un președinte care e îngrijorat că în România se fură, dar nu e deranjat să fure și el, de dragul unui nou mandat, fie și startul în competiție”, a scris, joi, pe Facebook, președintele Consiliului Național al ALDE, Norica Nicolai.

Nicolai a mai scris că președintele Klaus Iohannis a împărțit până acum România „în pesediști și nepesediști” și că acum vrea ca aceasta să fie „normală”.

„«Doar împreună putem să construim România normală!» Așa a stabilit președintele Klaus Iohannis în discursul rostit ieri la Palatul Cotroceni. Până acum, a împărțit România în pesediști și nepesediști. Acum, văd că o transformă într-un soi de imensă clinică de psihiatrie care trebuie să devină «normală», dar numai sub oblăduirea domniei sale. Am aflat de la cel mai înalt nivel, deci, că trăim într-o țară anormală. Noroc cu dl.președinte, care se autoexclude, probabil, dintre cetățenii români afectați de anormalitate și se închipuie un nou Moise, care ne va purta prin deșert spre «normalitate». Altfel, cine știe câte decenii ne lua să ne vindecăm”, a mai adăugat Nicolai.

Reacția vine în contextul în care președintele Klaus Iohannis a declarat că degringolada din aceste zile la nivelul Executivului confirmă disprețul cu care PSD și ALDE continuă să îi trateze pe români. Președintele a catalogat ca fiind „ridicole” încercările ALDE de se spăla pe mâini de guvernare.

PNL a lansat pe 10 august campania de strângere de semnături pentru susținerea lui Klaus Iohannis la alegerile prezidențiale din toamnă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Ce a descoperit Telescopul Spațial James Webb pe un super-Pământ topit?