Prima pagină » Știri politice » PDL depune plângere penală împotriva Secretarului General al Guvernului și a directorului Monitorului Oficial

PDL depune plângere penală împotriva Secretarului General al Guvernului și a directorului Monitorului Oficial

PDL depune plângere penală împotriva Secretarului General al Guvernului și a directorului Monitorului Oficial
PDL depune, marți, plângere penală împotriva Secretarului General al Guvernului Ponta și a directorului Monitorului Oficial pentru nepublicarea deciziilor Curții Constituționale, cum este cea privind neconstituționalitatea restrângerii atribuțiilor Curții, a declarat, luni, Cezar Preda.

PDL depune, marți, plângere penală împotriva Secretarului General al Guvernului Ponta și a directorului Monitorului Oficial pentru nepublicarea deciziilor Curții Constituționale, cum este cea privind neconstituționalitatea restrângerii atribuțiilor Curții, a declarat, luni, Cezar Preda.

Prim vicepreședintele PDL, Cezar Preda a precizat că PDL va face conferință de presă din oră în oră pentru că Victor Ponta și USL nu publică în Monitorul Oficial hotărârile Curții Constituționale.

„Nici la această oră hotărârea Curții Constituționale privind neconstituționalitatea legii care restrânge atribuțiile Curții nu a fost publicată în Monitorul Oficial. Am avertizat USL că acest lucru este sancționat de Codul penal, în aceste condiții anunțăm că astăzi 10 iulie, PDL depune plângere penală împotriva secretarului general al Guvernului Ponta și a directorului Monitorului Oficial”, a spus Preda.

El a arătat că o consecință a nepublicării în Monitorul Oficial a deciziei Curții Constituționale privind limitarea atribuțiilor sale este faptul că sesizările președinților celor două camere Vasile Blaga și Roberta Anastase nu au putut fi judecate de Curte, iar aceștia nu-și pot apărare drepturile.

„Considerăm că nu este îndreptățit Antonescu să se ducă la Cotroceni atât timp cât titularii posturilor de președinți ai Camerelor Vasile Blaga și Roberta Anastase sunt împiedicați să-și exercite drepturile”, a spus Cezar Preda.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit