Prima pagină » Știri politice » PNL depune marți moțiune de cenzură

PNL depune marți moțiune de cenzură

Liberalii depun marți moțiune de cenzură împotriva Guvernului Ponta

PNL va depune moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ponta, numită „Opriți guvernul Ponta 3 – Guvernul corupției, demagogiei și minciunii!”, motivând că nu și-a respectat angajamentul privind reducerea CAS la angajator. Moțiunea de cenzură a fost de mult timp anunțată, însă liberalii nu aveau suficiente semnături (144) pentru a o depune. Acum, PNL a reușit să strângă 214 semnături , dintre care 140 sunt de la PNL. Moțiunea de cenzură va fi depusă marți, 13 mai, în Parlament, urmând a fi dezbătută și votată săptămâna viitoare.

„Mâine în jurul orei 12.00 vom depune textul moțiunii la cele două secretariate ale Camerei Deputaților și Senatului pentru îndeplinirea procedurilor”, a anunțat vicepreședintele PNL, Eugen Nicolăescu.

Cu toate acestea, membrii opoziției nu au suficiente voturi încât să demită guvernul. Pentru acest lucru ar fi necesare 287 de voturi, adică jumătate plus unu din numărul total al parlamentarilor, iar PNL, PDL, PPDD și deputații și senatorii neafiliați nu au decât 251 de voturi. Cu toate acestea, textul moțiunii de cenzură nu a fost semnat de niciun parlamentar PMP, asta deși Elena Udrea anunțase încă din februarie că va susține orice moțiune împotriva Guvernului Ponta.

„Dacă unii vor să facă politică de la televizor, să facă așa. Dacă cei de la PMP nu consideră necesar să semneze moțiunea, ei devin singurii susținători din opoziție ai Guvernului Ponta”, a adăugat Nicolăescu, într-o conferință de presă.

De asemenea, în textul moțiunii de cenzură se mai reproșează Guvernului faptul că nu au mai susținut proiectul legislativ privind prima intabulare a terenurilor agricole, dar și modul în care premierul a apărat baronii locali ai PSD acuzați de fapte de corupție.

„Prin această moțiune de cenzură, premierul este chemat să dea socoteală în fața reprezentanților cetățenilor. Poate așa va înțelege că demagogia, minciuna și corupția produc mult rău și de aceea trebuie să plece”, se arată într-un comunicat PNL, remis gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?