Prima pagină » Știri politice » Ponta îi recomandă lui Constantin să îl cheme pe Băsescu „să verifice cu vinul” importat din Moldova

Ponta îi recomandă lui Constantin să îl cheme pe Băsescu „să verifice cu vinul” importat din Moldova

Ponta îi recomandă lui Constantin să îl cheme pe Băsescu
Premierul Ponta a afirmat că, după ce el a inspectat șantierul Magistralei 5 de metrou, și președintele Băsescu va inspecta zona și i-a cerut ministrului Agriculturii, în acest context, să îl cheme pe Băsescu "să verifice și cu vinul" pe care România ar urma să îl importe din Republica Moldova.

Premierul Ponta a afirmat că, după ce el a inspectat șantierul Magistralei 5 de metrou, și președintele Băsescu va inspecta zona și i-a cerut ministrului Agriculturii, în acest context, să îl cheme pe Băsescu „să verifice și cu vinul” pe care România ar urma să îl importe din Republica Moldova.

Comisia Europeană vrea să deschidă complet piața UE pentru vinurile din Republica Moldova, după ce Rusia a interzis începând cu 10 septembrie importul acestor produse, invocând calitatea nesatisfăcătoare.

Subiectul a fost discutat în ședința de miercuri a Guvernului, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, anunțând că, săptămâna viitoare, doi producători români vor înainta oferte certe pentru a cumpăra struguri sau vin din Republica Moldova.

Premierul Victor Ponta i-a răspuns spunând că ar trebui să îl cheme pe președintele Traian Băsescu pentru ca acesta să verifice „cu vinul”.

„Vă felicit și dacă președintele vrea să vă verifice, să verifice cu vinul, să vadă dacă chiar îl cumpărăm, că dânsul verifică, acum se ocupă cu verificările, dacă cu făcutul nu a putut. Să verifice, chemați-l să verifice că cumpărăm vin din Moldova”, a spus Ponta.

Ponta arătase anterior că, după ce a inspectat cu ministrul Transporturilor lucrările Magistralei a V-a a metroului, șantierul va fi vizitat probabil și de președintele Băsescu.

„Președintele probabil că o să meargă și el, pentru că dacă n-a făcut el ne inspectează pe noi”, a spus premierul, amintind că președintele a vizitat și lucrările de la gazoductul Iași-Ungheni.

Serviciul rus pentru Protecția Consumatorilor a interzis, începând cu 10 septembrie, importurile de vinuri din Republica Moldova, invocând „calitatea nesatisfăcătoare” a producției de alcool.

Președintele rus Vladimir Putin a afirmat, joi, că vinurile moldovenești nu vor fi primite în UE nici după semnarea acordului de asociere între Republica Moldova și Uniunea Europeană, potrivit RIA Novosti.

În luna iunie a acestui an, Uniunea Europeană și oficialii de la Chișinău au încheiat negocierea acordului de asociere, care prevede și crearea zonei de liber schimb, încurajând astfel integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Românii și preferințele culinare: Care oraș din România este „capitala șaormei”?