Prima pagină » Știri politice » Procurorul general al României, despre MAGISTRATUL care apare în dosarul lui Călin Georgescu: „Este încă în activitate”

Procurorul general al României, despre MAGISTRATUL care apare în dosarul lui Călin Georgescu: „Este încă în activitate”

Procurorul general al României, despre MAGISTRATUL care apare în dosarul lui Călin Georgescu: „Este încă în activitate”

Alex Florența, procurorul general al României, a oferit o primă reacție după anunțul Ministerului Public despre faptul că în dosarul lui Călin Georgescu este cercetat și un magistrat care l-ar fi sprijinit pe fostul candidat la alegerile prezidențiale să comită activitățile infracționale de care este acuzat. Întrebat de jurnaliști cine este magistratul în cauză, Alex Florența a precizat că nu poate oferi astfel de informații.

Evident că nu vă pot spune cine este magistratul, suntem în cursul unor cercetări care vizează mai mulţi făptuitori, inclusiv acel magsitrat la care faceţi referire. Partea de sprijin reţinută în sarcina magistratului vizează toate aspectele care sunt reţinute în momentul de faţă ca încadrare juridică în sarcina celorlalţi suspecţi”, a declarat Alex Florenţa.

Totodată, acesta a precizat că nu poate oferi informații nici despre modul în care magistratul l-a ajutat pe Călin Georgescu, însă a spus că este vorba despre un magistrat „încă în activitate”.

În ceea ce privește momentul în care magistratul a început să colaboreze cu Călin Georgescu, Alex Florența a spus că „este un sprijin care a apărut din perioada anterioară, a continuat până în prezent, acesta este singurul element pe care vi-l pot spune în acest moment”. Mai apoi, a explicat că „perioada anterioară” înseamnă „o perioadă anterioară ciclului electoral la care s-a făcut referire”.

Cu siguranţă se vor mai opera audieri, inclusiv inculpaţii vor avea drept de acces la dosar, vor putea propune probe, iar procurorul de caz desigur se va pronunţa asupra lor”, a mai spus Alex Florenţa.

Ce acuzații i se aduc lui Călin Georgescu?

Reamintim că fostul candidat la alegerile prezidențiale a fost ridicat din trafic pe 26 februarie și dus la audieri la Parchetul General. Acolo, Călin Georgescu a aflat că este acuzat de șase infracțiuni:

  • instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată,
  • comunicarea de informații false,
  • fals în declarații în formă continuată (privind sursele de finanțare a campaniei electorale și declarațile de avere),
  • iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup,
  • promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe,
  • iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii.

După audiere, Călin Georgescu a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta a contestat măsura, iar pe 5 martie Judecătoria Sectorului 1 urmează să se pronunțe asupra contestației.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase handbaliste ale României, la Survivor: „A doua aventură a vieții”
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit