Prima pagină » Știri politice » Protestatarii își fac partid: Alianța Politică Strada și-a înregistrat denumirea și sigla

Protestatarii își fac partid: Alianța Politică Strada și-a înregistrat denumirea și sigla

Protestatarii își fac partid: Alianța Politică Strada și-a înregistrat denumirea și sigla
Protestatarii își fac partid: Alianța Politică Strada și-a înregistrat denumirea și sigla

„Astăzi, 24 martie 2017, s-au făcut pași importanți în vederea apariției în scena politică din România a unei noi formațiuni născută din rândul protestatarilor, prin înregistrarea numelui și a siglei, urmând ca, în scurt timp, actele să fie depuse la Tribunal.Denumirea acestei formațiuni este Alianța Politică Strada, iar membrii săi fondatori sunt câțiva dintre cei mulți care au participat, zi de zi, la protestele străzii”, se arată într-un comunicat transmis de Grupul de inițiativă Alianța Politică Strada, către MEDIAFAX.

Grupul de inițiativă are în componență sa „doar persoane care nu au făcut până acum politică”, potrivit sursei citate.

„Participanți, încă din 1989, la toate protestele din România, cei ce au inițiat această mișcare – Alexandra Otilia Tudoran, Fieger Săvulescu, Marilena Piucă, Sorin Alexandru Șontea, Marin Oprea (diaspora), Lucian Piucă și Gabriel Florin Haromszeki – au decis ca grupul inițial, cu denumirea de Partidul Mișcarea Națională Rezist, ce are foarte mulți susținători, să se transforme în Alianța Politică Strada”, se arată în comunicatul de presă.

Grupul de inițiativă susține că „simbolul #rezist aparține doar Străzii, nu unui partid sau altul”, potrivit sursei citate.

„Nu s-a dorit confiscarea acestui simbol la care toți au aderat, indiferent de opțiunile lor politice sau civice”, precizează Grupul de inițiativă Alianța Politică Strada.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro