Prima pagină » Știri politice » SCANDAL în Parlament: Doi foști miniștri PNL s-au luat la bătaie. Florin Roman: „Am fost agresat în mod golănesc”. Reacția lui Nicolae Ciucă

SCANDAL în Parlament: Doi foști miniștri PNL s-au luat la bătaie. Florin Roman: „Am fost agresat în mod golănesc”. Reacția lui Nicolae Ciucă

Deputații Florin Roman și Dan Vîlceanu, foști miniștri PNL, au avut un schimb dur de replici, iar Roman s-a plâns într-o postare pe pagina sa de Facebook că „în afara sălii de plen am fost agresat fizic, din nou, în mod golănesc, cu o lovitură cu genunchiul aplicat în zona nasului.”

UPDATE, 13.30

Florin Roman a ajuns la Institutul Național de Medicină Legală pentru a-și scoate certificat medico-legal. Din sursele noastre, liberalul spune că va depune plângere penală împotriva colegului său agresor, Dan Vîlceanu.

M-am prezentat azi la IML, mi s-a făcut consultul, urmează să fie eliberat în câteva zile certificatul medico-legal constatator. În baza acestui certificat voi depune plângere penală împotriva aceastui deputat huligan. Și fac acest lucru pentru oamenii care văzut aceste imagini să știe că legea este pentru toți și că legea trebuie aplicată pentru toți, a declarat liberalul agresat.

Reacția lui Nicolae Ciucă, președintele Senatului

Șeful Senatului și al liberalilor, Nicolae Ciucă, a avut și o reacție la scurt timp.
Atacul asupra domnului Florin Roman arată măsura unei lipse de caracter și conduită morală din partea deputatului Dan Vîlceanu, condamnabilă și inacceptabilă. Cer conducerii Camerei Deputaților să ia măsurile necesare în această situație, a spus Ciucă.

Reacția lui Florin Roman

Liberalul Florin Roman, cel implicat în scandal, a avut la scurt timp o reacție pe pagina sa de Facebook.

Astăzi am trăit un moment prin care nu credeam ca voi trece vreodată într-o lume civilizată. I-am reproșat deputatului neafiliat, Dan Vîlceanu, încălcarea regulamentului prin prezența lui în băncile grupului PNL. Problema dumnealui la Parlament era să afle câți primari au plecat la Călărași. A urmat o altercație verbală, după care am fost bruscat fizic spre ieșirea din plen.
Florin Roman a mai declarat că va depune plângere penală.
În afara sălii de plen am fost agresat fizic, din nou, în mod golănesc, cu o lovitură cu genunchiul aplicat în zona nasului. Am evitat orice ripostă, pentru că respect mandatul de parlamentar. În schimb, în baza imaginilor de pe camerele de luat vederi, voi depune solicitare de sancționare a deputatului neafiliat, prieten al ADU, pentru lovire! Totodată, voi depune plângere penală împotriva deputatului huligan, a mai spus Roman.

Reacția lui Dan Vîlceanu

Contactat de reporterii GÂNDUL, Dan Vîlceanu ne-a declarat: „Chiar nu vreau să intru într-un scandal marca Roman”

Reacția lui Alfred Simonis, președintele interimar al Camerei Deputaților

Întrebat dacă vor fi făcute publice imaginile, președintele intermar al Camerei Deputaților, Alfred Simonis, a precizat că această situaţie urmează să fie discutată în Biroul permanent.

Nu mă opun. Totuşi, de capul meu, nu pot da drumul la imaginile de pe holuri. Dacă e adevărat ceea ce s-a întâmplat este extrem de regretabil, pentru că îi condamnăm pe cei de la partidele din opoziţie ori de câte ori escaladează vreun comportament şi cred că ar fi trebuit ca şi colegii mei să dea exemplu de civilizaţie, dacă e adevărat ceea ce s-a întâmplat, pentru că eu conduceam şedinţa şi înţeleg că s-a întâmplat undeva afară, a explicat social-democratul, potrivit Agerpres.ro.

Alfred Simonis a mai menţionat că regulamentul a fost schimbat, însă educaţia este cea mai importantă.

Am tot schimbat regulamentul şi am făcut-o degeaba. Educaţie trebuie. Dacă nu există educaţie, putem avea regulamente şi legi câte vrem noi.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate