Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu, anunț de ultimă oră despre suspendarea lui Iohannis

Tăriceanu, anunț de ultimă oră despre suspendarea lui Iohannis

Tăriceanu, anunț de ultimă oră despre suspendarea lui Iohannis
Tăriceanu, despre suspendarea lui Iohannis: Nu am avut nicio discuție cu liderii PSD sau cu Dragnea

„Eu nu am auzit de astfel de planuri și nu am făcut o discuție, nici oficială, nici neoficială, cu liderii PSD, cu președintele Liviu Dragnea, cu care de altfel m-am întreținut și ieri și alaltăieri, dar un astfel de subiect nu a intervenit în discuția noastră. Așa încât, sigur că s-ar putea ca și de la ALDE cineva să considere public punctul lui de vedere personal, fără ca el să angajeze partidul, că e bine să facem așa sau poate cineva o să spună că nu e bine. Cred că trebuie să respectăm dreptul fiecăruia de a-și exprima opinia. Până la urmă, ceea ce contează este decizia finală și decizia partidului, nu putem să ne orientăm după luări de poziții individuale”, a afirmat liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, la Parlament.

Șeful Senatului a mai precizat că în ceea ce privește suspendarea șefului statului coaliția de guvernare va lua o decizie care va fi anunțată public, dar că președintele trebuie să spună la rândul său ce decizie va lua în legătură cu revocarea șefei DNA.

„Când președintele o să anunțe, atunci sigur că o să fim în fața unei situații care o să impună o anumită decizie, dar până atunci, dați-i voie și președintelui, bănuiesc că week-end-ul o să-i fie un sfetnic bun și o să aflăm săptămâna viitoare, nu știu cred că ar fi normal. N-am niciun fel de informații, pentru că eu nu am niciun fel de comunicare cu președintele, să zic așa, în particular. Nici măcar oficială nu avem, că știți bine că președintele a fost de curând în Polonia la reuniunea B9, care s-a ținut la Varșovia, la nivel de președinți și n-am primit nicio informare despre ce a discutat cu președintele Poloniei, ce s-a discutat la acea reuniune, cum ar fi fost poate firesc.”, a susținut Tăriceanu.

Liderul ALDE a adăugat că, în cazul în care Klaus Iohannis nu respectă Constituția și decizia CCR, atunci sancțiunea extremă este suspendarea.

„Suspendarea nu este o acțiune pe care o iei ca și când ai un vot la legea privind circulația bicicletelor pe trotuarele de la periferie. Știți foarte bine că, din păcate, în Constituție nu există decât o singură sancțiune la președinte și aceasta este sancțiunea extremă, suspendarea. Dar eu mă aștept la altceva, eu mă aștept ca președintele, care prin Constituție are un rol bine definit, și anume, de garant al respectării Constituției, să respecte decizia CCR”. a completat Tăriceanu.

Președintele Klaus Iohannis a spus recent că va mai analiza și citi decizia și motivarea CCR care a stabilit că există un conflict între Ministerul Justiției și Președinție și că șeful statului este obligat să o revoce din funcția de procuror șef al DNA pe Laura Codruța Kovesi. Iohannis a adăugat că este nevoie de o amplă dezbatere în societate, care ar putea avea ca finalitate un referendum, explicând că poate ar fi necesară schimbarea Constituției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Concurs de ironii la adresa unui Cybertruck văzut în Constanța! Cu ce au comparat românii mașina
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Reprogramare mintală: cum să îți transformi obiceiurile și gândurile