Prima pagină » Știri politice » VIDEO EXCLUSIV | Dan Vîlceanu iese din rândurile PNL și semnează contestația USR, pe legea cu măsurile fiscale. „Măsurile nu au fost discutate în BPN”

VIDEO EXCLUSIV | Dan Vîlceanu iese din rândurile PNL și semnează contestația USR, pe legea cu măsurile fiscale. „Măsurile nu au fost discutate în BPN”

Sesizarea făcută de USR și Forța Dreptei, pe legea privind măsurile fiscal bugetare a fost semnată de doi parlamentari liberali, Dan Vilceanu și Gheorghe Pecingină, ambii din Gorj. Premierul Marcel Ciolacu a primit o copie a sesizării de neconstituționalitate depuse de USR și Forța Dreptei. A spus că „este dreptul lor” și că nu va comenta niciodată o decizie a Curții. 

Fostul ministru al Finanțelor, respectiv Fondurilor Europene, Dan Vilceanu, contestă legea prin care Marcel Ciolacu și-a angajat răspunderea în Parlament pentru că are măsuri fiscale pe care liberalii le-au combătut, în trecut.

Sunt măsuri fiscale pe care noi, ca partid, le-am combătut în anii trecuți, în perioada guvernării Dragnea.  Am făcut campanii în stradă cu flaiere, cu pliante, cu campanie serioasă împotriva unor astfel de măsuri, ne-am întâlnit cu mediul de afaceri. Atunci, toată lumea înțeles că partidul, practic, a fost concentrat pe oprirea acelor măsuri din ordonanța 114 și, când am venit la guvernare, au început să revină din taxele impuse de ei. Iar acum să fiu de acord și să consider constituțional un text care e profund neconstituțional?!, a declarat deputatul PNL, pentru Gândul.

Dan Vîlceanu a declarat, pentru Gândul, că măsurile adoptate nu au fost discutate în structurile de conducere ale partidului. Și a lăsat de înțeles că Nicolae Ciucă și Lucian Bode reprezintă „conducerea” partidului, care a discutat direct cu PSD măsurile din legea de asumare.

În momentul în care conducerea PNL a discutat în BPN, multe dintre măsurile adoptate nici măcar nu știam că vor exista. Ele nu au fost discutate în Biroul Permanent, atunci. Sunt o serie întreagă de măsuri care au apărut ulterior discuțiilor din BPN. Faptul că avem astăzi o conducere care a uitat sau vrea să uite că noi am fost tradițional împotriva creșterilor de taxe, mai ales într-o perioadă economică, cum traversăm acum, e o altă discuție. Asta nu înseamnă că trebuie să fiu și eu de acord.

Tot mai multe voci susțin că numărul „nemulțumiților” din PNL crește. În urmă cu două zile, vicepreședintele Ben Oni Ardelean a anunțat că va iniția un nou proiect politic. Și fostul ministru de Finanțe, Alexandru Nazare, a spus pentru Gândul că „sunt foarte mulți nemulțumiți” în interiorul partidului. Întrebat de atmosfera din PNL, Vîlceanu a spus că „este nevoie de o discuție serioasă”.

Eu sper să avem o discuție foarte serioasă legată de modul de acțiune politică pe care noi îl avem și de faptul că, totuși, suntem părtași la o serie întreagă de lucruri, care nu au fost votate de români, de liberali. Noi, când am fost în campania electorală, le-am promis altceva. Noi le-am promis că nu vom crește taxe, că vom face investiții, că vom dezvolta România. Și, astăzi, alături de PSD, din păcate, nu facem acest lucru pentru că PSD își impune toate măsurile contrare lucrurilor pe care noi le-am spus.

Dan Vilceanu, deputat de Gorj, a fost ministru de Finanțe în Cabinetul Cîțu și ministru al Fondurilor Europene în Guvernul Ciucă. A deținut și funcția de secretar general al PNL, pe timpul președinției lui Florin Cîțu.

Deputatul nu este la prima poziționare împotriva deciziilor conducerii PNL. Vîlceanu a votat contra învestirii Cabinetului Ciolacu, lucru care i-a adus o propunere de excludere din partid, votată în BEx.

Decizia finală cu privire la excluderea lui Vîlceanu din PNL o are Consiliul Național.

Sursa: Mediafax foto

CITEȘTE ȘI:

VIDEO EXCLUSIV | Începe bătălia între Dreapta și Stânga pentru Palatul Cotroceni. PSD ar susține o personalitate din afara partidului

VIDEO | USR pune pe hold legea privind măsurile fiscal-bugetare. Doi liberali au semnat sesizarea la CCR

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate