Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Marcel Ciolacu ține cash în mașină, nu în sacoul făcător de bani. Ce spune premierul despre limitarea plăților numerar

VIDEO | Marcel Ciolacu ține cash în mașină, nu în sacoul făcător de bani. Ce spune premierul despre limitarea plăților numerar

Premierul Marcel Ciolacu a făcut, miercuri, precizări referitoare la actul normativ privind limitarea plăților cash. 

Potrivit proiectului de lege adoptat de Parlament, românii ar urma să efectueze plăți în numerar doar până la plafonul de 5.000 de lei. Sumele care depășesc această valoare trebuie achitate cu cardul. Iar, din 2025, plafonul de cash se va reduce la 2.500 de lei.

Premierul Ciolacu a susținut că măsurile au venit de la experții din ministerul de Finanțe.

Dacă dvs. credeți că eu, prim-ministrul, Marcel Ciolacu, chiar le cunosc pe toate și mielul Marcel Ciolacu stătea noaptea și dormea și a visat el că-i bine să fie cheltuieli până în 5.000 lei pe un produs sau într-un singur loc… Sunt măsuri fiscale venite de la experți, cred că nici de la ministru, de la experții din Ministerul de Finanțe.

Șeful executivului susține că această măsură vine în ajutorul combaterii evaziunii fiscale.

Presupun că e o măsură de combatere a evaziunii discutată, repet, nu de liderii politici, că nu suntem experți în combaterea evaziunii fiscale. Ce știu, cu certitudine, e că avem cea mai mare evaziune fiscală din Uniunea Europeană, 10% din PIB. 10% din PIB înseamnă 160 de miliarde de lei. Dacă bugetul statului ar avea măcar 10% în acești 160 de milioane, respectiv 1% din PIB 16 miliarde, țin să spun că aș dormi foarte relaxat și cred că și domnul Boloș ar dormi foarte relaxat. Deci, este evident că undeva trebuie să intervenim.

Nu este o nenorocire, consideră Ciolacu. Poți cheltui 5000 lei numerar, dar nu pe toți în același loc. Spre exemplu, o poți face „de la un colț al străzii până la celălalt colț”. Doar dacă ai această sumă cash. Premierul nu o are, nici măcar în „sacoul făcător de bani”, după cum însuși a declarat, într-o notă de autoironie.

Are cineva 5.000 lei la el acum? Eu nu am. Nu cred că aveți niciunul dintre dumneavoastră. Cu adevărat, nu am sacoul ăla făcător de bani, dar prin mașina am bani, ca să nu se mai întâmple. Cineva a interzis banii cash? Tu poți să cheltui în 10 locuri, dar de 5.000 lei, deci 50.000 poți să cheltui de la un colț al străzii până la celălalt colț al străzii, a spus Marcel Ciolacu.

CITEȘTE ȘI:

VIDEO | Marcel Ciolacu lansează campania „Cumpără Românește”: „A cumpăra produse autohtone este cel mai autentic gest de patriotism economic”

VIDEO | Senatul a adoptat legea pensiilor speciale. Camera Deputaților dă votul final, luni seara

Recomandarea video

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fenomenul „range anxiety” ar putea determina VW să doteze mașinile electrice cu motoare pe benzină
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?