Prima pagină » Proteste în Ucraina » Rusia se declară pregătită să reia negocierile cu Ucraina. Condițiile impuse Kievului

Rusia se declară pregătită să reia negocierile cu Ucraina. Condițiile impuse Kievului

Rusia se declară pregătită să reia negocierile cu Ucraina. Condițiile impuse Kievului

Negociatorul rus Vladimir Medinski a declarat că Rusia este pregătită să reia negocierile de pace cu Ucraina şi a subliniat că acestea au fost suspendate din cauza Kievului. Nu este prima dată când Medinski face o astfel de declarație în care arată verbal disponibilitatea Rusiei de a reveni la masa tratativelor și nici când susține că Ucraina e responsabilă pentru stoparea negocierilor.

Negociatorul-șef al Rusiei, Vladimir Medinsky, a declarat că Moscova este pregătită să reia discuțiile de pace cu Kievul, dar a susținut că încă nu a primit un răspuns la ultimele sale propuneri, relatează agenția de presă Interfax, citată de The Guardian.

Potrivit Interfax, Medinsky a spus că Kievul este de vină pentru lipsa de progres. Medinsky făcea declarații identice și luna trecută, notează Știrile TVR.

Din 24 februarie, când Rusia a invadat Ucraina, delegațiile ruse și ucrainene au purtat mai multe discuții intermitente în întâlniri fizice,și online. Eforturile de a ajunge la o înțelegere s-au blocat în luna martie, de când cele două țări nu au mai purtat niciun fel de negocieri de încheiere a păcii.

Nivelul cel mai înalt de reprezentare a fost cel al miniștrilor de externe. Serghei Lavrov și Dmitro Kuleba s-au întâlnit în martie în Turcia, apoi delegaţiile s-au întâlnit la Istanbul, dar fără succes. Negociatorul ucrainean Mihailo Podoliak declara în luna mai că discuţiile au fost „suspendate”, în timp ce Rusia şi-a reorientat şi relansat „operaţiunea specială” către estul Ucrainei, unde atacurile sunt tot mai intense.

În luna martie, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat luni agenţiei Reuters că acţiunile militare ruse vor înceta „într-o clipă” dacă Ucraina îndeplineşte mai multe condiţii: să înceteze rezistenţa, să îşi modifice Constituţia pentru a recunoaşte anexarea Crimeei de către Rusia şi să recunoască independenţa republicilor separatiste Doneţk şi Lugansk.

De asemenea, în privinţa neutralităţii Ucrainei, purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse afirma că Ucraina „ar trebui să aducă amendamente Constituţiei, conform căreia Ucraina va respinge orice obiectiv de aderare la orice bloc. Acest lucru este posibil numai prin modificarea Constituţiei.

Urmărește cele mai noi informații din a 113-a zi a războiului din Ucraina pe GÂNDUL.RO

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei