Prima pagină » Puterea Gândului » Putin: Lăsați evreii să vină în Rusia!

Putin: Lăsați evreii să vină în Rusia!

Putin: Lăsați evreii să vină în Rusia!
Zilele acestea, se desfășoară, la Kremlin, vizita liderilor Congresului Evreiesc European.

Îngrijorarea cea mai puternică a liderilor Congresului e resurecția antisemitismului în Europa. Președintele înaltului forum evreiesc, dr. Moshe Vyacheslav Kantor (om de afaceri și filantrop), i s-a plâns președintelui Putin: „Statistic, situația evreilor în Europa e cea mai rea de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial și există perspectiva foarte serioasă a unui exod al evreilor din anumite părți ale Europei”. Kantor a subliniat că mișcările de extremă dreapta „se înmulțesc ca ciupercile în Marea Britanie, Franța, Germania, Grecia, Ungaria, Suedia și Italia”, iar atacurile contra evreilor se multiplică îngrijorător.

Putin a replicat, fără să stea pe gânduri: „În cazul acesta, lăsați-i pe evrei să vină la noi (…). În perioada sovietică au părăsit țara, acum se pot întoarce”.

Declarația președintelui rus nu e una construită ad-hoc. Sunt cunoscute, în anii din urmă, relațiile sale strânse pe care le cultivă cu comunitatea evreiască din propria țară, nemaivorbind de prietenia cu Rabinul Șef  Berel Lazar, poreclit, tocmai din pricina strânselor legături cu Kremlinul, „Rabinul lui Putin”.

Rabbi Berel Lazar (în funcție din anul 2000) are o cu totul altă politică decât predecesorul, un critic neobosit al regimului. Consideră că misiunea sa este să-și protejeze comunitatea, evitând orice conflict cu stăpânirea.

Pe de altă parte, Putin combate nu de ieri de azi  antisemitismul. Dovadă că, în octombrie anul trecut, a inițiat personal o lege, în vigoare astăzi, care interzice comentariile distorsionate și extremiste la Sfânta Scriptură, izvor pentru propaganda antisemită.

Apropierea regimului de la Kremlin de minoritatea evreiască (a doua ca mărime din Europa) și relațiile cordiale cu Israelul, sunt parte a unei politici inteligente, pe termen lung, care urmărește relansarea Rusiei pe scena globală, ca făcător sau desfăcător important de jocuri în Europa și Orientul Mijlociu.

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a confirmat cea mai veche și mai îndepărtată supernovă observată vreodată