Prima pagină » Puterea Gândului » Uite cine vrea să spargă PSD!

Uite cine vrea să spargă PSD!

Uite cine vrea să spargă PSD!
Domnilor, am aflat secretul lui Polichinelle: Ponta e certat cu Dragnea - dar rău, rău!

… Dar eu zic că figura ni s-a revelat în secunda în care Victor Ponta „a lăsat”, lipit pe marginea biroului din Victoria, post-it-ul roz pe care scrisese, înainte să rupă ușa la plecare: „M-ați părăsit?! Vă părăsesc! Nu mă căutați, vă găsesc eu!”.

Oare nu era limpede – dincolo de ditirambul cam alambicat, adus sieși: „Atunci era momentul în care trebuia să demisionez, din multe motive, dar unul singur, pe care îl pot rezuma într-o frază, care nu a fost rostită de mine, ci de altcineva, a spus așa: ‘Au trebuit să moară oameni ca să schimbăm Guvernul ăsta’. Or, eu, atunci, știam că cei care doreau schimbarea Guvernului erau dispuși și la figurat, și la propriu să calce pe cadavre. Or, eu sunt un om care am fost construit altfel și nu cred că merită să ții de o funcție călcând peste cadavre” – că Victoraș, încolțit din toate părțile, de la DNA, la DAN, și de la D-NA M, la DON K, abia aștepta, pe de o parte, să demisioneze, „eroic”, ca să scape de penibil, iar pe de alta, să-i lase baltă pe toți oamenii președintelui Dragnea?!

Eu zic că era, de vreme ce a hotărât să plece din fruntea guvernului – gest necesar, așa cum promisese, chiar din momentul în care începuse urmărirea penală împotriva sa – fără să anunțe, în prealabil, la partid! Mă gândesc că nu faci asta unor prieteni, ci unora pe care vrei să-i lași cu fundul gol în bătaia vântului, să-i demobilizezi, să le șubrezești poziția. Ca să te regrete, să te plângă, să-ți sărute „urma pașilor pierduți”… Mde, fantezii de sinucigaș.

Una peste alta, ce să ne mai minunăm ca surda-n horă?! Faptele sunt limpezi și consumate: Ponta și Dragnea se răciseră din vară, urmând ca, în iarnă, să atingă criogenia, la pachet.

Imediat după renunțarea – de nevoie – la președinția partidului, Victor Ponta a început să-și repete în cap, mecanic, în fiecare zi de la Dumnezeu: „De mă voi îndrepta, pre mulți am să popesc, și eu! De mă voi…”. Așa că i-a anunțat, pe cei interesați, că se va îndrepta, până în alegeri. Iar pe Dragnea, că nu va renunța la urzeala tronurilor.

Acestea sunt, deci, premisele rupturii prieteniei celor doi, precum și ale deschiderii „Fundației Ponta – organizație confesională”, care îi invită pe toți nemulțumiții din PSD-ul condus de Liviu, să vină să se plângă la Vio.

Aflu că prima confesiune de grup ar fi avut, deja, loc la un restaurant de lux, din București, unde au lăcrămat, printre sticle, toți miniștrii guvernelor PSD – mai puțin Dragnea, evident -, featuring Gabriel Oprea și Daniel Constantin.

Te cred și eu că „Șeful de la Rio” s-a supărat, și s-a nemulțumit, și s-a gândit că e posibil să-i zboare din partid, una-două, pe defectori, pân” la Ponta și-napoi. Mai ales că „Guevara-revoluționar-cum-îl-știm” se spune că ar sta în joc de glezne până la locale, urmând să acționeze în consecința rezultatului: ori ia partidul, ori ia ce poate din partid.

Deși, în afară de faptul că va reuși o schismă puțin mai importantă decât rateul lui Geoană, altceva n-o să-i iasă. Ori, poate, vreo alianță cu Băsescu sau ceva, de vreme ce Tăriceanu stă tot mai mult cu fața la PNL, întorcându-le liberalilor și celălalt obraz lipsă, ca să nu piardă șefia Senatului.

PENTRU COMENTARII VĂ AȘTEPT PE PAGINA DE FACEBOOK – MARIAN SULTĂNOIU

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?