Prima pagină » Război în Ucraina » Președintele Israelului așteaptă scuzele lui Serghei Lavrov: ”Într-o săptămână în care ne amintim de Holocaust, ministrul rus de Externe alege să răspândească minciuni groaznice”

Președintele Israelului așteaptă scuzele lui Serghei Lavrov: ”Într-o săptămână în care ne amintim de Holocaust, ministrul rus de Externe alege să răspândească minciuni groaznice”

Președintele Israelului așteaptă scuzele lui Serghei Lavrov: ”Într-o săptămână în care ne amintim de Holocaust, ministrul rus de Externe alege să răspândească minciuni groaznice”
Isaac Herzog, președintele Israelului | Foto - Profimedia Images

Isaac Herzog, președintele Israelului, a  declarat că așteaptă scuzele lui Serghei Lavrov, ministrul de Externe al Federației Ruse, după ce acesta a declarat că Adolf Hitler a avut ”sânge evreiesc”, iar cei mai mari antisemiți ”sunt chiar evreii”.

Declarațiile lui Lavrov au provocat consternare în Israel, cu atât mai mult în contextul conflictului din Ucraina, rădăcinile evreiești ale lui Volodimir Zelenski fiind cunoscute, iar insistențele Moscovei de a vorbi despre ”denazificarea Ucrainei”  au stârnit numeroase semne de întrebare.

Președintele Israelului a transmis că astfel de declarații l-au ”supărat și dezgustat”, numai că Maria Zakharova – purtător de cuvânt al Ministerului rus al Apărării – a continuat pe aceeași linie ca Serghei Lavrov, declarând că naționaliștii ucraineni din batalionul Azov sunt sprijiniți de ”mercenari israelieni”.

”La început, nu îmi venea să cred că (n.red. – afirmațiile controversate) au fost rostite de un ministru de externe rus”, a mărturisit președintele Israelului.

”M-au supărat și dezgustat”

Isaac Herzog a declarat că a citit de mai multe ori declarațiile făcute de ministrul rus de Externe, acestea survenind chiar într-o săptămână în care întreaga comunitate mondială își aduce aminte de Holocaust.

Totodată, președintele Israelului așteaptă scuzele lui Serghei Lavrov și retragerea unor astfel de afirmații, însă este foarte greu de crezut că oficialul de la Moscova va transpune în realitate această dorință a lui Isaac Herzog.

”Adevărul este că le-am citit de mai multe ori (n.red. – declarațiile lui Serghei Lavrov). M-au supărat și dezgustat. Într-o săptămână în care ne amintim de Holocaust, din toate săptămânile, ministrul rus de externe Lavrov alege să răspândească minciuni, minciuni groaznice, care miros a antisemitism. Mă aștept să-și retragă cuvintele și să-și ceară scuze”, a spus președintele israelian, citat de Eurasia Diary.

Luni, Ministerul de Externe israelian l-a convocat pe ambasadorul Rusiei pentru declarația lui Lavrov, transmițând că astfel de comentarii sunt ”îngrozitoare”.

La rândul său, ministrul israelian de externe Yair Lapid a declarat că afirmațiile lui Serghei Lavrov sunt ”revoltătoare și de neiertat”, dar și o ”o greșeală istorică teribilă”.

”Este o declarație revoltătoare și de neiertat, după cum ați spus, dar este și o greșeală istorică teribilă și așteptăm să primim scuze. Evreii nu s-au sinucis în Holocaust. Bunicul meu nu a fost ucis de evrei, ci de naziști. A spune că Hitler a fost de origine evreiască este ca și cum ai spune că evreii s-au sinucis în Holocaust și, după cum am spus, este o declarație de neiertat”, a transmis șeful diplomației israeliene.


Citește și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce aduce ghinion să lași o pălărie pe pat?