Prima pagină » Sănătate » Mai puțini bani pentru Sănătate în 2015. „Scăderea vine când nevoile de tratament ale pacienților români au crescut cu 20%”

Mai puțini bani pentru Sănătate în 2015. „Scăderea vine când nevoile de tratament ale pacienților români au crescut cu 20%”

Mai puțini bani pentru Sănătate în 2015. „Scăderea vine când nevoile de tratament ale pacienților români au crescut cu 20%
Bugetul Sănătății pe 2015 a fost avizat de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Proiectul de buget prevede 22,902 miliarde lei pentru Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) și 4,67 miliarde lei pentru Ministerul Sănătății (MS).

Bugetul Sănătății adoptat de Comisiile de buget-finanțe este cu 0,2 puncte procentuale mai mic față de bugetul alocat în anul 2014, în condițiile în care nevoile pacienților români și ale sistemului de sănătate sunt în continuă creștere, afirmă reprezentanții Asociației Române a Producătorilor Internaționali de Medicamente (ARPIM).

„Scăderea bugetului alocat Sănătății reprezintă un mare pas înapoi la nivelul deciziei politice, pentru sistemul sanitar românesc. Această scădere vine într-un moment în care nevoile de tratament ale pacienților români au crescut cu 20% în ultimii trei ani, iar bugetul alocat medicamentelor a rămas la nivelul consumului real din anul 2011. Astăzi autoritățile ar trebui să aloce cu peste 1,25 milliarde lei în plus pentru a răspunde în mod real nevoilor de tratament ale pacienților”, a declarat Dan Zaharescu, director executiv al ARPIM.

Acesta menționează că în condițiile bugetului de la nivelul anului 2015, România se situează printre ultimele locuri în Europa în ceea ce privește alocarea procentuală din PIB sănătății: 4% în condițiile unei medii europene de 6,5%; la capitolul cheltuielilor cu medicamentele, consumul per capita exprimat în PPP (Parity Purchase Price) este de 216 EUR, raportat la o medie europeană de 350 EUR PPP, „ca să nu mai vorbim de accesul extrem de limitat al pacienților la medicamente inovatoare”. „În același timp, în România, rata mortalității evitabile este cu 36% mai mare decât media europeană, iar mortalitatea infantilă este de două ori mai mare prin comparație cu media UE. In condițiile bugetului propus spre adoptare de Parlament, este evident faptul că pacienții români nu vor putea beneficia de un acces la tratament comparabil cu ceilalți pacienții europeni, nici în anul 2015. Ne întrebăm cu îngrijorare, cum va arăta sănătatea românilor în 2015 cu un buget mai mic și cu nevoi în continuă creștere?”, a precizat Zaharescu.

Conform comunicatului dat ieri de Comisiile de buget-finanțe, o sumă de 12.000.000 lei din bugetul Sănătății va fi alocată capitolului Cercetare – Dezvoltare – Inovare. „România are nevoie de investiții în cercetare și dezvoltare în medicină, ea fiind și la acest capitol, printre ultimele tări din Europa. Sperăm că bugetul alocat se va putea traduce în beneficii directe pentru pacienții români. Dar poate, mai important este ca investiția în cercetare și dezvoltare să înceapă prin a oferi acces pacienților la zecile de medicamente noi, inovatoare, care sunt încă în așteptare pentru a fi introduse pe lista medicamentelor compensate și gratuite”, a adăugat directorul ARPIM.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost jefuită! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de pedeapsa de 10 ani cu executare! S-a dus direct la CEDO și dă vina pe…
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
De ce nu este sănătos să adormi cu televizorul pornit?