Prima pagină » Social » Dubă a Jandarmeriei, lovită frontal pe DN 6. Șoferul vinovat a murit la spital (Galerie FOTO & VIDEO)

Dubă a Jandarmeriei, lovită frontal pe DN 6. Șoferul vinovat a murit la spital (Galerie FOTO & VIDEO)

Galerie Foto 5

O autospecială a Jandarmeriei a fost lovită frontal de o mașină condusă de un șofer în vârstă de 66 de ani. Teribilul accident s-a petrecut pe Drumul Național 6, pe raza localității Filiași, din județul Dolj. În urma impactului, șoferul vinovat a decedat.

Mașina Jandarmeriei Române, aflată în misiune, s-a răsturnat și a fost aproape complet avariată.

Șoferul vinovat a decedat la spital

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Dolj, Mihaela Sadoveanu, accidentul a avut loc luni după-amiază, 7 iunie, în jurul orelor 14:00, pe DN 6, raza localității Filiași.

„La faţa locului s-au deplasat poliţiştii care au stabilit că un autoturism condus pe DN 6, din direcția Filiași către Strehaia, de un bărbat de 66 de ani, din Filiaşi, a intrat în coliziune frontală cu o autospecială de jandarmi, condusă de un tânăr de 26 de ani, din Craiova, din sensul opus de mers, fiind în misiune”, a declarat Mihaela Sadoveanu. În urma accidentului, cei doi șoferi, precum şi un bărbat de 46 de ani, din Craiova, pasager în autospecială, au fost răniți grav și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Celor doi conducători auto le-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii ailcoolemie.

  • De asemenea, una dintre victima a fost preluată cu un elicopter SMURD și dusă la spital. Din păcate, șoferul vinovat de producerea accidentului nu a putut fi salvat de medici. El a decedat la scurt timp la spital.

„În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. Cercetările sunt continuate pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidental”, a mai spus Sadoveanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
„Apogeul extincției” este aproape: Pământul va pierde 3.000 de ghețari pe an