Prima pagină » Social » ÎNȘELĂCIUNE. Mii de persoane au fost păcălite cu sute de lei la Sibiu printr-o metodă incredibilă

ÎNȘELĂCIUNE. Mii de persoane au fost păcălite cu sute de lei la Sibiu printr-o metodă incredibilă

ÎNȘELĂCIUNE. Mii de persoane au fost păcălite cu sute de lei la Sibiu printr-o metodă incredibilă

Un număr de 90 de persoane sunt audiate la Sibiu, după ce procurorii au găsit 4.000 de oameni înșelați cu locuri de muncă în străinătate. Anchetatorii estimează, însă, că numărul victimelor depășește 10.000 de persoane.

Procurorii DIICOT Sibiu și polițiștii au făcut miercuri 39 de percheziții la locuințele unor persoane și la sediile a 13 societăți comerciale din Sibiu, Teleorman și Hunedoara, pentru destructurarea unui grup infracțional organizat specializat în înșelăciune, cu consecințe deosebit de grave.

Cereau între 400 și 700 de lei pentru locuri de muncă fictive

Din cercetări a reieșit că, în perioada februarie 2014 – prezent, în orașul Sibiu au fost înființate mai multe societăți comerciale, administrate de aceleași persoane, care se ocupau de plasarea forței de muncă în străinătate și care, de fapt, nu au avut niciun moment intenția desfășurării efective a activității, ci doar inducerea în eroare a persoanelor de bună-credință, pentru obținerii de foloase necuvenite.

Astfel, suspecții postau anunțuri pe diferite site-uri de profil din România prin care promiteau locuri de muncă în condiții avantajoase în străinătate, convingându-i telefonic pe cei interesați să se prezinte la sedii, unde, pentru sume cuprinse între 400 – 700 de lei, ofereau garanția găsirii unui loc de muncă. În realitate, persoanele respective nu au făcut nimic pentru obținerea locurilor de muncă.

Prejudiciul este de peste 2 milioane de lei

Până acum s-a stabilit că au fost prejudiciate aproximativ 4.000 de persoane, de la care au fost încasați peste 2.000.000 de lei. Există însă indicii că, în realitate, numărul victimelor ar fi mult mai mare, de peste 10.000 de persoane.

Anchetatorii au găsit la percheziții 200.000 de lei, documente, zeci de telefoane mobile și suporturi de stocare.

A apărut înșelăciunea „Mega Image”!

Un individ în vârstă de 39 de ani, din București, a fost reținut de anchetatori după ce, începând cu luna aprilie, a început să înșele, pe bandă rulantă, oameni naivi care își căutau, cu disperare, de lucru.

Ca urmare, acesta este bănuit că, începând din aprilie, a căutat pe site-urile de anunțuri persoane care aveau nevoie de un serviciu. Apoi, bărbatul suna și se recomanda în fața victimelor drept un reprezentant cu funcție de conducere în cadrul unui magazin Mega Image.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Un astronom explică de ce crede că prima întâlnire cu extratereștrii nu va fi ca în filme