Prima pagină » Social » Mărturii teribile de la Spitalul de Copii din Timișoara. Trei mame acuză un asistent medical de abuzuri sexuale: „S-a așezat lângă mine în pat. Mi-a pus mâna la ceafă și m-a strâns”

Mărturii teribile de la Spitalul de Copii din Timișoara. Trei mame acuză un asistent medical de abuzuri sexuale: „S-a așezat lângă mine în pat. Mi-a pus mâna la ceafă și m-a strâns”

Mărturii teribile de la Spitalul de Copii din Timișoara. Trei mame acuză un asistent medical de abuzuri sexuale: „S-a așezat lângă mine în pat. Mi-a pus mâna la ceafă și m-a strâns”

Un caz șocant a avut loc la Spitalul Louis Țurcanu din Timișoara. Trei mame care au avut copiii internați în această unitate medicale susțin că au agresate de Dan Raicu, un asistent medical, care a continuat să le abordeze pe rețelele sociale și după externare. Cadrul medical le-a rugat în nenumărate rânduri să nu ia legătura cu Poliția.

Conducerea instituției medicală unde lucrează bărbatul l-a retrogradat pe acesta timp de 60 de zile, dintre care 30 de zile ca îngrijitor de curățenie. Între timp însă, asistentul a revenit pe funcție, relatează Libertatea.ro.

Spitalul a confirmat incidentele şi sancţiunea, însă managerul spune că de-a lungul timpului au fost mai multe plângeri „care nu s-au confirmat”.

„Mi-a pus mâna la ceafă”

Cele trei femei au fost internate în spital ca mame ale unor copii bolnavi. Acestea au înaintat câte o plângere către conducerea spitalului

Mă atingea, împotriva voinței mele” „A venit după mine la toaletă, a deschis ușa, privindu-mă și vorbind obscen, eu fiind cu pantalonii jos” „Mi-a pus mâna la ceafă și m-a strâns, spunându-mi că ar vrea să mă strângă de gât, toate acestea în prezența minorului” „A încercat să intre peste mine (n.r. – la duș), dar nu a putut intra, deoarece ținea o mămică ușa” „S-a așezat lângă mine în pat și m-a luat de fund”, sunt doar câteva din declarațiile femeilor, potrivit Libertatea.

Colegii bărbatului cunosc situația, însă nu stă în puterea lor să ia vreo decizie: „L-au retrogradat vreo lună pe postul de infirmier, îngrijitor și apoi s-a întors ca asistent. A continuat să vorbească urât, să înjure colegi și colege, are un comportament agresiv”, povestesc colegii acestuia.

Reacția conducerii

Libertatea l-a contactat pe managerul spitalului, dr. Ovidiu Adam. Reconfirmat în fruntea unității spitalicești în septembrie, Adam recunoaște plângerile, spune că s-au luat măsuri şi pare convins că retrogradarea temporară a bărbatului a fost suficientă.

Au fost procesate toate plângerile respective în comisia de disciplină şi Dan Raicu a fost sancţionat disciplinar. A fost retrogradat la funcţia de îngrijitor de curăţenie, pe o perioadă de 60 de zile, şi mutat pe altă secţie. Acum este înapoi pe secţie şi lucrează doar în ture de 12 ore, ture de zi, pentru că de la medicina muncii are act adiţional pentru evitarea turelor de noapte. Nu mai este singur pe tură”, a declarat Ovidiu Adam.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Știința nu așteaptă: Evenimentele care au scris istorie în astronomie chiar de Crăciun