Avem un SFERT de finală „de foc” la Euro 2024: Franța – Portugalia! Care e programul

Publicat: 02 07. 2024, 06:22
Actualizat: 02 07. 2024, 06:22

Portugalia a trecut luni seara, la lovituri de departajare, scor 3-0, de Slovenia, în optimile Euro 2024, într-un meci disputat la Frankfurt.

Lusitanii s-au calificat în sferturi, unde va înfrunta Franţa. Naționala lui Didier Deschamps s0a imlusla limită în fața Belgiei.

Avem un sfert de finală „de foc” la Euro 2024: Franța – Portugalia

Eroul acestei calificări a fost portarul Diogo Costa, care i-a salvat pe lusitani în prelungiri, dar şi la loviturile de departajare, apărând şuturile lui Josip Ilicic, Jure Balkovec şi Benjamin Verbic. Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes şi Bernardo Silva au marcat din punctul cu var pentru Portugalia.

Pentru prima oară la EURO, Portugalia nu a reuşit să marcheze în două meciuri consecutive, venind după un eşec surprinzător în faţa Georgiei, cu 0-2.

Care sunt meciurile din sferturi?

• Spania-Germania
  • Portugalia-Franța
  • Anglia-Elveția
  • Olanda/România – Turcia/Elveția

Belgianul Jan Vertonghen a marcat al nouălea autogol la EURO 2024.

Clasamentul golgheterilor

• 3 goluri: Jamal Musiala (Germania), Georges Mikautadze (Georgia), Ivan Schranz (Slovacia)
  • 2 goluri: Niclas Fullkrug (Germania), Cody Gakpo (Olanda), Răzvan Marin (România), Kai Havertz (Germania), Harry Kane (Anglia), Fabian Ruiz (Spania)