Prima pagină » Sport » Ce ADVERSARĂ va avea Sorana Cîrstea la Australian Open! Programul celorlalte românce

Ce ADVERSARĂ va avea Sorana Cîrstea la Australian Open! Programul celorlalte românce

Ce ADVERSARĂ va avea Sorana Cîrstea la Australian Open! Programul celorlalte românce
Sorana Cîrstea, mesaj neașteptat de susținere la adresa Simonei Halep. Ce spune despre fostul număr 1 WTA

România a ratat şansa de a avea patru reprezentante la turneul de la Melbourne, motiv pentru care vor fi doar trei jucătoare din țara noastră pe tabloul principal.

Irina Bara (28 ani, 183 WTA) a fost întrecută de germanca Eva Lys (21 ani, 141 WTA), semifinalistă la Transylvania Open în octombrie, cu 6-1, 6-2, în runda a doua a calificărilor.

Britanica Emma Răducanu o va înfrunta pe americanca Shelby Rogers în primul tur la Australian Open.

Ce adversară va avea Sorana Cîrstea la Australian Open! Programul celorlalte românce

Sorana Cîrstea (33 ani, 26 WTA) a fost desemnată cap de serie numărul 22 şi va juca în primul tur contra chinezoaicei Yafan Wang (29 ani, 97 WTA), scorul meciurilor directe fiind egal, 1-1.

Ana Bogdan (31 ani, 66 WTA) va debuta contra unei adversare venite din calificări. Dacă va trece de aceasta, românca o va înfrunta probabil pe campioana en titre, belarusa Arina Sabalenka, având în vedere că şi aceasta va debuta contra unei jucătoare venite de pe tabloul preliminar.

Jaqueline Cristian (25 ani, 84 WTA) va evolua în prima rundă contra cehoaicei Katerina Siniakova (27 ani, 49 WTA), victorioasă în prima lor confruntare, în 2022, în primul tur la Dubai, cu 6-1, 7-5.

Principala favorită, poloneza Iga Swiatek, va avea parte de un debut în forţă, contra americancei Sofia Kenin, campioana din 2020 şi numărul 38 mondial. Dacă va trece de Kenin, Swiatek va juca împotriva câştigătoarei dintre americanca Danielle Collins (finalistă în 2022) şi germanca Angelique Kerber.

Australian Open 2024 este un turneu de tenis de Grand Slam care are loc la Melbourne Park, în perioada 14–28 ianuarie 2024. Este cea de-a 112-a ediție a Australian Open și cea de-a 56-a ediție a Open Era, și primul turneu major de tenis al anului 2024.

Recomandarea video

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani